Araç çubuğuna atla
 “Lambalı Kadın” Florence Nightingale

“Lambalı Kadın” Florence Nightingale

Digiqole ad

Modern hemşireliğin kurucusu olarak anılan, kadın hakları alanında da adından sıkça söz ettiren Florence Nightingale, asıl olarak hasta bakımı konusunda dünyada bir devrime imza atmıştır. Hastanelerdeki hastaların bakımı konusundaki yetersizliği ilk defa yüksek sesle dile getiren Florence, küçük yaşlardan itibaren bu alanda eksiklikleri gidermeye çalışmış ve ölümüne kadar da bu durumu kendisine görev edinmiştir.

Florence Nightingale
Florence Nightingale

Florence, İngiltere’deki büyük arazilerin sahibi ve şehrin ileri gelen ailelerinden birinin çocuğu olarak 1820 yılında hayata gelmiştir. Ailesinin şartları gereği rahat bir çocukluk geçiren Florence, çocukluktan itibaren Yunanca, Latince, Almanca, Fransızca, matematik ve tarih alanında eğitimler almıştır.

Küçük yaşlardan itibaren hastanelerde hastalara yeterince ilgi gösterilmediğini, hastanelerin şartlarının çok kötü olduğunu gözlemlemiştir. Bu durumu bir nebze olsun düzeltmek isteyen Florence, ailesinin karşı çıkmasına rağmen hasta bakıcı olarak hastanelerde işe başlamıştır. Ailesi, o dönem hasta bakıcılığın toplum nezdinde çok da iyi bir meslek olmadığını, bu mesleğin ailelerine yakışmadığını savunarak yıllarca Florence’nin mesleğine karşı çıkmışlardır.

Mesleğinin ilk yıllarını hastaneleri dolaşıp, hastaları gözlemleyerek ve hastanelerdeki eksiklikleri belirleyerek geçiren Florence, hastanelerin nasıl düzene gireceği ile ilgili de bir yol haritası oluşturmuştur. Mesleğinde daha da ileriye gitmek için 1851’de Almanya’daki bir enstitüden 3 aylık temel hemşirelik eğitimi alarak ülkesine dönmüştür. Daha sonra Paris’e giderek buradaki “Merhamet Rahibeleri”nin yanında meslek adına önemli şeyler öğrendi. 1953 yılında ise Londra’da bir hastanede yönetici olarak çalışmaya başladı. Florence’nin bu dönemde de önündeki en büyük engel yine ailesi olmuştur.

Florence Nightingale’ye esas ününü kazandıran ve hayatında dönüm noktası olan olay Kırım Savaşı olmuştur. 1853-56 arasında süregelen Kırım Savaşında İngiliz ordusundaki askerlerin bakımını üstlenmek için savaş sırasında İstanbul’a gelip, Selimiye Kışlasında yaralı askerleri tedavi eden Florence, Kışlanın hastanesine geldiği günden beri hastanelerin bakımısızlığı üzerine ve savaştan alınan yaralardan çok bulaşıcı hastalıklar üzerine yoğunlaşan Florence, bu alandaki eksiklikleri gidererek hastaneyi kısa zamanda uygun şartlara getirdi. Bu uğraşların sonucunda hastanedeki ölüm oranı %42’den %2’ye inmiştir.

Savaş döneminde kendisini sağlık alanı dışında da geliştiren Florence, bu sırada İtalyanca ve Fransızca gibi diller de öğrenmiştir. Savaştan sonra ise 1860 yılında Londra’da halktan topladığı bağışlar ile kendi hemşirelik okulunu kurmuştur. Bu okulun kuruluş tarihi aynı zamanda dünyada modern hemşireliğin kuruluş tarihi olarak da gösterilir.

Bu tarihlerden itibaren Florence, ülkesindeki sosyal konularda da söz sahibi olmuştur. Özellikle kadın hakları konusunda da sıkı bir aktivist olan Florence, kadınların iş hayatına katılımını ve o dönemde çok sert olan fuhuş yasalarının ortadan kalkmasını sağlamıştır.  Bu dönemde katkı sağladığı bir diğer konu da ülkesinde Hindistan’a yapılan açlık yardımını savunmak olmuştur.  Ayrıca Kırım Savaşı sırasında ve daha öncesinde öğrendiği ne varsa tüm notlarını derlediği “Hemşirelik Üzerine Notlar” isimli kitabı yayınlamıştır. Toplamda 200’e yakın kitap yazan Nightingale’e göre her hastanede olmazsa olmaz şeyler arasında hijyen, temiz hava, uygun ışıklandırma ve beslenmeyi göstermiştir.

Florence Nightingale
Florence Nightingale, öğrencileri ile birlikte.

Hastanelerde geceleri elinde fenerle hastaların sargı bezlerini değiştirdiğinden dolayı kendisine hastaları tarafından “Lambalı Kadın” ismi verilen Florence Nightingale, 1910 yılında vefat etmiştir. Her ne kadar ömrünün son yıllarını yatakta geçirse de tüm dünyaya sağlık alanında yaydığı fikirler, modern sağlık hizmetlerinin temelini oluşturmuştur. Florence’nin doğum günü olan 12 Mayıs günü tüm dünyada “Uluslararası Hemşireler Günü” olarak kutlanır. Günümüzde Dünyanın geçirdiği küresel salgın döneminde gösterdikleri özveri ve fedakarlık karşısında minnettar olduğumuz tüm sağlıkçılarımıza teşekkürü bir borç bilip, tüm hemşirelerimizin hemşireler gününü kutlarız.

KAYNAKÇA

  1. https://www.biyografi.info/kisi/florence-nightingale
  2. https://www.bilgiustam.com/florence-nightingale-kimdir/
  3. https://www.tercihiniyap.net/yasam/florence-nightingale-kimdir-florence-nightingale-sozleri-ve-hayati-h7285.html
  4. https://tr.wikipedia.org/wiki/Florence_Nightingale
Digiqole ad

Abdullah Samet Karaoğlu

İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü mezunuyum. Aynı zamanda Sosyoloji 3. Sınıf öğrencisiyim. 26 Yaşındayım. Şu anda Altı Nokta Körler Vakfı'nın Proje biriminde görev yapıyorum.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: