Araç çubuğuna atla
 Katlanır Bisikletler: Bisiklet Seçimi #4

Katlanır Bisikletler: Bisiklet Seçimi #4

Digiqole ad

İlk 3 yazımda sırasıyla şehir bisikletleri, dağ bisikletleri ve yol bisikletler hakkında bilgiler vermiştim.

Uzun tren yolculuklarının vazgeçilmezi, tatillerde arabanın bagajında, kışın dolaptır yeri sıradaki bisiklet türünü koyduğum yeri unuttum. Katlanır bisikletler bugünkü konum.

Katlanır Bisikletler şehir bisikletlerinin sürüş pozisyonuna yakın dik oturuş  pozisyonu ile günlük şehiriçi veya şehirlerarası yolculukların vazgeçilmezi bisiklet türüdür.

Genel olarak teker boyutu ve katlanabilmesi en önemli ve işlevsel özelliğidir. Bisiklet kullanımında başlangıç seviyesi olarak kabul edilebilen giriş seviyeleri mevcutken bisiklet kullanımına alışkın ve spor amaçlı bisiklet kullanımı sağlayan sporcular günlük hayatta da bisikletten kopmamak için katlanır bisikletlere başvururlar. Bu yüzden katlanır bisiklet kullanıcıları genelde ikiye ayrılmıştır: Katlanır bisiklet kullanımı zor diyenler ve kolay diyenler, her bisiklet komponent ve kullanıcının sabır ve bacak gücüne göre kolaylaşır ve zorlaşır. Bu sebeple eğer katlanır bisiklet almayı düşünüyorsan ilk önce iyi bir araştırma sürecini ve bilgili satıcılar ile irtibata geçmelisin.

Katlanır bisiklet taşıması ve saklaması çok kolay bir bisiklet türüdür.

Genel Özellikler

  • Kadro: Kadro malzemesi olarak ağırlıkla alüminyum görsekte giriş seviyelerinin çoğunluğu çelik olabiliyor.
  • Jant: İstisnai durumlar dışında ağırlıklı olarak alüminyum malzemeden 20 inç boyutunda jantlar kullanılıyor. Son dönemlerde 26 jant boyutunda da görülmekteler.
  • Lastikler: Lastikler genellikle 1.50 mm ile 2.00 mm arasında olabiliyor.
  • Vites Sistemi: Bisikletlerde çok göreceli bir kavramdır vites sistemi giriş seviyelerinde en çok göreceğiniz sistem zorlamadan ve bilinçli kullanımda üzmeyecek olan shimano tourney olacaktır.
  • Fren: Frenlerde genellikle v-fren kullanılmakta istisnai durumlarda kontra pedalda görebilirsiniz.

Dikkat!!!

Piyasada bulunan bir çok katlanır bisiklet üretici ve satıcısı katlanma kısmındaki menteşelere garanti vermiyor. Ama kanunlar gereği ilgili ürünlerin parça stoğunu ücreti mukabilinde elinde bulundurmak mecburiyetindedirler.

Kafanızda oluşan sorular için yorum bırakıp mail atabilirsin.

Basit gibi gözüken bisiklet seçimi çok ciddi bir konudur. Vücut sağlığı için bisiklet kullanmak değil doğru bisiklet kullanmak önemlidir.

Marka konusunda fiyat yüksekliğinden aşağı doğru Brompton, Hahon, Accell bisiklet bünyesinde üretilen markalar ve B’twin markasının Tilt 120 modelini önerebilirim.

Görüşmek üzere!

Digiqole ad

Mehmet Göl

İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyoloji 1. sınıf öğrencisiyim. Örer, gezer, pedallarım. Sloganımda belirttiğimden daha fazlasını ele aldığım konularda yaşayacağına ve özfarkındalığını yakalayacağına eminim.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: