Araç çubuğuna atla
 E-ticaret: Yeni Dünya Ekonomi Düzeni

E-ticaret: Yeni Dünya Ekonomi Düzeni

Digiqole ad

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret, 1995 yılında internetin ortaya çıkmasından bir süre sonra ortaya peydahlanan dünyanın yeni, hızlı, akıllı ve dinamik alışveriş furyasıdır. Mal ve hizmetlerin ve buna bağlanan tüm faaliyetlerin sanal kanallar üzerinden yönetilmesi ve gerçekleşmesi işlemidir. Hızlı, az maliyetli ve müşteri odaklı bir alışveriş yöntemidir.

Neden ve Nasıl Bu Kadar Hızlı Büyüyen Bir Pazar?

Şüphesiz günümüzde ticaretin de ötesine geçerek şehirleri ve ülkeleri aşarak kıtalar arası hale gelmiş bu global dalga pazarlama ve tutundurma faaliyetlerinin de internet ortamında daha az maliyetli ve hedef kitleye daha kolay erişim sağlanmasıyla büyümesi kaçınılmaz oldu. Nihai tüketici ve firmalar istedikleri tüm ürün bilgilerine hızlı ulaşıp fiyat performans karşılaştırmasıyla artık elektronik ortamda fiziki ürünü görmeden çokça alışveriş yapıyorlar. Çünkü internetteki bu bilgi yığınına ve kendileri gibi alışveriş yapan tüketici yorumlarına güvenleri fiziki olarak ürünü görüp almanın önüne geçmiş durumda. Bu da tüketicide duygusal satın alma yönlü hareketlerin yanı sıra e-ticarette hızlı ve anlık kararları kullanıcılara dayatıyor.

E-ticaret: Yeni Dünya Ekonomi Düzeni

Günümüzün güncel sorunu ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 krizi ekonomide de fiziki alışverişi durma noktasına getirdi. Fakat tüm bunlara rağmen e-ticaret sektörü için aynı yorumu yapmak doğru değil. Hatta daha da arttırdığını söyleyebiliriz. Fiziki ürünlerin ulaşılabilceği mağaza ve satış yerleri kapalı olduğu için tüketici elektronik ortama tamamen yönelmiş durumda. Dünyadaki yeni ticaret göstergeleri virüsten sonra da ekonomik dengenin e-ticaret üzerine kuralacağını işaret ediyor. Tüm tutundurma, pazarlama hareketlerinin bu kanallar üzerinden yürütülmesi ve fiziki sektörlere göre yüzdelik olarak her yıl artış göstermesi, grafiğin daha da yükseleceği yönünde.

Aktörler aynı, oyunun kuralları farklı

Dünyadaki tüm ticari aktörler bu kanalın gücünü kullanmaktalar. Öyleki bunun en yakın ve başarılı iki örneği Amazon ve Alibaba. Amerika kökenli olan Amazon e-ticaretten elde ettiği devasa başarıları yatırımlarıyla ve başka pazarlara da girerek sürdürmekte ve bu denli büyük bir şirketin hala yatırımlarını kesmeden aynı alanda (e-ticaret) devam ettirmesi ise bu sektördeki büyüme tahminlerinin çok muhtemel ve güçlü olduğunu gösterir nitelikte.

Diğer dev Çin kökenli Alibaba… ‘’E-ticaret modeli nasıl olmalı?’’ sorusunun tek kelimelik global cevabı haline gelen Alibaba firması, tüketici ile üreticiyi e-ticaretin en güçlü dört dinamiği üstüne kurarak başarıya tabiri caizse uçtu.

E-Ticaretin 4 Ana Kolonu;

  • İşletmeler arası Tüketiciye/ Business to Customer (B2C) : İşletmelerden , nihai tüketiciye karşı olan iş modelidir. Satıcı bir işletme ve alıcı nihai bir tüketicidir.

Alibabanın , Alibaba Express projesi tam anlamıyla bu iş modelinin devasa bir örneğidir. Bu site sadece perakende ve az adette alımlara ihtiyaç duyan hedef kitle için özel olarak yapılmış devasa bir projedir. Tüketici ihtiyacı olan az sayıdaki ürünü sitedeki bu hizmeti veya ürünü üreten tüketici ile buluşturur ve e-ticareti sağlar.

Aynı zamanda Amazonda  bu alana yönelik kurulmuş bir firmadır. Asıl hedef kitlesini bu kolon üstüne oturtarak başarıya ulaşmıştır

Geçen yıl B2C e-ticaret pazar büyüklüğünde ilk sırayı 634 milyar dolarla Çin alırken, Çin’i, 504 milyar dolarla ABD, 123 milyar dolarla Japonya, 86 milyar dolarla Birleşik Krallık ve 70 milyar dolarla Almanya takip etti. Bu alanda küresel pazarın 2019’da 3,5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

  • İşletmeler Arası/ Business to Business (B2B) : İki işletme arasındaki e-ticaret modelidir. Bu modelde alıcı da satıcı da ürün ve hizmete ihtiyacı olan işletmelerdir.
  • Tüketiciden İşletmeye/ Customer to Business (C2B) : Müşterilerin , işletmelere ürün veya hizmet verdiği e-ticaret modeli. Ürünü veya hizmeti veren bir kişi iken alıcı bir firmadır.
  • Tüketici-Tüketici/ Customer to Customer (C2C) : Normalde üçüncü bir taraf aracılığıyla alıcılar arasında elektronik ürün ve hizmet alışverişi.

Güncel Haber

E-ticaret 4 trilyon doları zorluyor

‘’4 TRİLYON DOLARLIK PAZAR; E-TİCARET’’
Uluslararası Dijital Girişimcilik Derneği (UDGD), 2020 yılının üye tanışma programında dijital dünyadaki son gelişmeleri ve 4 trilyon dolara ulaşan e-ticareti değerlendirdi.
Dünyadaki perakende satış sektörünün toplam satış hacmi 25 trilyon dolar. Bu meblağın 2.5 trilyon doları online veya mobil satış üzerinden gerçekleşiyor. E-ticaretin küresel perakende satışlarındaki payı 2011’de %3.6 iken bu oran 2017 yılında %10’u geçti. Türkiye’de e-ticaret hacminin 2020 yılında 40 milyar TL’yi bulduğu, artık e-ticaret sahnesinde uzun vadeli düşünen ve yatırımlarını buna göre planlayan firmaların kalıcı olduğunun sinyalleri keskinleşti. Türkiyedeki ve dünyadaki rakamlar bu alanın kalıcı ve başarılı olacağının göstergesi.

UDGD

Özel günlere yönelik pazarlama faaliyetlerinin düzenlenmesi, dünyadaki genel trende paralel olarak Türkiye’de de yıl içerisinde alışveriş dinamiklerini ve tüketicilerin harcama alışkanlıklarını değiştiriyor.

E-ticaretin kümülatif olarak büyüdüğü 2015 senesi ve sonrası için çeşitli krizler, küresel virüsler ve ticari anlaşmazlıklara rağmen sene sonu hep büyüme rakamları açıklanıyor. Bu da ticaretin durduralamayacağını bir şekilde anlaşmazlıklar içinde olsa dahi ivedilikle devam edebilceğinin en somut kanıtı niteliğinde.

Digiqole ad

Doğan Kıran

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme, TR bölümünden 2019 tarihi itibariyle mezun oldum. Mezun olduktan sonra 4 ay Amerikada çalışma ve yaşama imkanı buldum. Şu anda özel sektörde bir üretim firmasının pazarlama bölümünde görev almaktayım. Yaklaşık 3 yıl yarı zamanlı çalışma ve staj hayatım sonrasında tam zamanlı olarak aynı firmada devam ediyorum. İlgi alanlarım şiir, blog, ekonomi, genel gündem ve teknoloji haberleri.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: