Araç çubuğuna atla
 Yol Bisikletleri: Bisiklet Seçimi #3

Yol Bisikletleri: Bisiklet Seçimi #3

Digiqole ad

Bisiklet kullanımı son yıllarda oldukça arttı ve buna paralel ihtiyaç da bir o kadar artıyor. Nerede kullanacağımızı ve nasıl kullanacağımızı biliyoruz ama ne tür bir bisiklet alacağımızı bilmiyor muyuz? Bu yazı serisinde dört temel bisiklet türünden bahsederek, doğru bisiklet seçimi için belli başlı soruları kafanızdan atmanıza yardım edeceğim. Bisikletimiz: Yol Bisikletleri

Serimizin ilk yazısında şehir, ikinci yazısında dağ bisikletlerinden bahsettik.

Sırada her bisikletçinin mutlaka geleceği nokta, çukurlar düşmandır ona… O kadar hafiftir ki ne kadar hafiflerse bizi hızlandıracağı düşünülür. Ama her zamanki gibi bacak gücüne dayalı bir tür olan yol bisikletleri bugünkü konum olacak.

Yol bisikletleri tam anlamıyla bölgesel ve ulusal yarışlarda kullanılan ve bu yarışlara hazırlık için antrenmanda kullanılan ayrıca bölge bisiklet gruplarında teker ince olunca çok hızlı gideceğini sanan tabiri caiz ise keyifçilerin kullandığı bisiklet türüdür.

Yol bisikletleri kullanıcıları düzenli olarak antrenman yapıp ana yarışlarına hazırlanırlar.

Bisikletlerin kiloları 11 kilodan başlar ve daha aşağılara düşer en son kullanıcısı olduğum bisiklet 8 kilograma kadar düşmüştü. Ama 6 kilo olan bisikletlerin de olduğu biliniyor.

Genel Özellikler

  • Kadro: Kadro yapısı itibariyle race ve endurance kadro olarak ikiye ayrılırlar . Endurance kadro, taze yol bisikletçileri için uygun, şehir içi kullanımda kullanıcının yolu ve yokuşları yorulmadan geçerek yol bisikletine alışması amacı güdülür. Race kadro tamamen yarışa dayalı rijit bisikletlerdir.
  • Kadro Malzemesi:Yapımında çelik, alüminyum ve karbon kadrolar kullanılır. Çelik kadrolu yol bisikletleri genel olarak eski yol bisikletlerinde kullanılmıştır. Alüminyum kadrolu yol bisikletleri yeni nesil antrenmanlar bisikletlerinde karbon maşa destekli satılmaktadır. Karbon kadrolar genel olarak yarış kullanımında hafiflik amacıyla kullanılır.
  • Jant: Jantlar 26 ve 28 jant boyutlarındadır. Boyu 1.60 ve daha düşük boylar olanlar için 26 jant, boyu 1.60 dan yüksek olanlar için 28 jantlar üretilmiştir.
  • Lastikler 18 mm ve 25 mm eninde olan slick ve mevsimsel olarak değişen lastiklerdir.
  • Fren sistemi dışardan tek parça gözüken iki parçadan oluşan v-frenlerdir. Ama yeni nesil bisikletler ile birlikte (2017’den beri) 140 mm’den oluşan disk frenlerde kullanılmaya başlamıştır.
  • Vites sistemi olarak yol bisikletlerinde seçim için çok fazla seçenek vardır. Doğru seçenek için ise kafalarda binbir seçenek vardır. Öncelikle benim bu konuda başlıkları belirleyeyim. Yeni nesilde yol bisikletlerinde hafiflik ve hız önemli olduğu için vites sistemleri telli (normal) ve di2 dediğimiz bluetooth mantığı ile çalışan sistem ile 2’ye ayrıldılar. Markalar ise en çok bilinen Shimano, Sram ve bir İtalyan klasiği ve görseli kadar sisteminin başarısıyla övüpte bitiremeyeceğim Campagnolo (kampanyol) vites sistemleri vardır. Eğer ilk kez yol bisikleti alacaksanız Shimano’nun sora veya tiagra setiyle başlayıp antrenman seviyesinde 105 setiyle devam edebilirsiniz. Üst seviyelerde sram kullanabilir, bütçeniz yüksekse iyi bir Campagnolo alıp ömürlük kullanabilirsiniz.
  • Uci Lisansı: Bisikletin aerodinamik yapısı ve ağırlık dağılımının doğru yapılması ile alabildiği uluslararası yarışlara katılabileceğini belirten lisanstır.

Genel itibariyle yol bisikletleri çok seçenekli olup çok fazla soru yaratırlar. Zevkli bir kullanıma sahiptirler.

Kafanızda oluşan sorular için yorum bırakıp mail atabilirsiniz.

Basit gibi gözüken bisiklet seçimi çok ciddi bir konudur. Vücut sağlığı için bisiklet kullanmak değil doğru bisiklet kullanmak önemlidir.

Marka konusunda başlangıçta abartıya kaçmadan Bianchi Slr ve B’twin Triban serisinden başlayabilir, ileriki seviyelerde UCI lisanslı yol bisikletlerine bakabilirsiniz.

Digiqole ad

Mehmet Göl

İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyoloji 1. sınıf öğrencisiyim. Örer, gezer, pedallarım. Sloganımda belirttiğimden daha fazlasını ele aldığım konularda yaşayacağına ve özfarkındalığını yakalayacağına eminim.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: