Araç çubuğuna atla
 Öneri #1

Öneri #1

Digiqole ad

Virüs salgını sebebiyle uzunca bir süre tatilimiz oldu. Bu tatilin verilmesinin temel mantığı aslında mümkün olduğunca toplu alanların dışında kalmak ve virüsü taşıyanlarla teması kesmek. Önerimiz maksimum süre ile evde kalmanız minimum temas kurmanız. Fakat evde kaldığınız bu süre zarfında da yapacak etkinliklerinizin olması canınızın sıkılmasını önlemeli.

Evde kalmanın hareketleri kısıtlayacağını da hesaba katarsak sanırım sabahları yarım saatlik bir yürüyüş ya da egzersiz ile vücut direncinizi koruyabilirsiniz. Buraya tıklayarak kendinize uygun egzersiz programını da indirebilirsiniz.

Naçizane bir öneri de telefon ve bilgisayarla çok fazla etkileşiminiz olmasın. Zira bu tür zamanlarda mental olarak sizi çok fazla yorabilir.

Kitap

İlk olarak kitap önerisiyle başlayalım. Bu süre zarfında haftada en az bir kitap bitirmek hedefiniz olmalı fakat çoğunun da ziyanı olmaz. Şahsen ben haftada iki kitap bitirmeyi hedefliyorum bu sürede.

Robotların Yükselişi

“Martin Ford’un Robotların Yükselişi’nde belgelediği üzere, teknolojinin işleri birer birer mideye indiren koca ağzı artık en yüksek eğitimi ve mahareti gerektiren işleri bile tehdit eder hale geldi. İnsanlar robot teknolojisinin doğurmakta olduğu sonuçları şimdiden üzerlerinde hissetmeye başladılar. Kitapta bunlar çok ustaca anlatılmış.” — BARBARA EHRENREICH, New York Times Book Review

Geleceğin meslekleri neler? Ne kadar sayıda iş olacak? Peki bu işlere kimler sahip olacak? Teknoloji hızlanıp da makineler kendi başlarının çaresine bakmayı öğrendikçe, daha az sayıda insana ihtiyaç olacak.

Yapay zeka daha şimdiden pek çok “iyi iş”i gereksiz hale getirdi bile: Yardımcı avukatlar, gazeteciler, ofis çalışanları, hatta bilgisayar programcıları bile yerlerini yavaş yavaş robotlara ve zeki yazılımlara bırakıyorlar. İlerleme sürdükçe mavi ve beyaz yaka işler buharlaşıp uçacak; orta sınıf aileler sıkıştıkça sıkışacak. Gittikçe artan aile masrafları da cabası. Bilgi teknolojisi sayesinde bazı şeyler ucuzlasa da, özellikle eğitim ve sağlık sektörleri bu dönüşümden nasiplerini almadılar ve büyük masraf kapısı olmayı sürdürüyorlar. Bunun sonucunda muazzam bir işsizlik ve eşitsizlik dalgası yükselebilir, hatta bizzat tüketici ekonomisi çökebilir.

Hızlı ve Yavaş Düşünme

Hızlı ve Yavaş Düşünme

Rasyonel yargı ve karar alımını sorgulayan ufuk açıcı psikoloji çalışmasıyla 2002 Nobel Ekonomi Ödülü’ne layık görülen Daniel Kahneman, çağımızın en önemli düşünürleri arasında yer alıyor. Fikirleriyle ekonomi, tıp ve siyaset dahil, pek çok alanı etkilemiş olan yazar, bu kitapta yıllardır sürdürdüğü araştırmaların sonuçlarını bir araya getiriyor. Okuyucuyla canlı bir sohbete giren yazar, sezgimize ne zaman güvenip güvenmeyeceğimizi ve yavaş düşünmenin ne zaman daha iyi olacağını öğretiyor.

İş ve özel yaşamımızda seçimlerimizi nasıl yaptığımızı ve başımıza sık sık dert açan zihinsel hatalardan korunmanın farklı tekniklerini nasıl kullanacağımızı gösteriyor. Hızlı ve Yavaş Düşünme, düşünmeyle ilgili düşüncelerinizi sonsuza dek değiştirecek.

Biz

Devlet Gazetesi´nde bugün yayınlanan bir yazıyı harfi harfiyen kayda geçiyorum: ´´İntegral´in inşası 120 güne bitiyor. İlk İntegral´in uzayda süzüleceği o tarihi ve büyük ana az kaldı. Tam bin yıl önce kahraman atalarınız bütün yerküreyi Tek Devlet´in iktidarı altına aldı. sizin daha şanlı bir kahramanlık göstermeniz gerekecek: Elektrikli ve camdan yapılmış, ateş soluyan İntegral ile evrenin sonsuz denklemini bütünleştirmelisiniz. Başka gezegenlerde yaşayan esrarengiz varlıkları-ki kusursuz bir özgürlükte yaşayanlar olabilirler- aklın hayırlı boyunduruğu altına alacaksınız.

Onlar mantıksal olarak sonsuz mutluluk götürdüğümüzü anlamasalar bile bizim görevimiz onları mutlu olmaya zorlamaktır. Ama silahtan önce kelimelerin gücünü kullanacağız. Velinimet adına Tek Devlet´in bütün Numaralarına duyurulur: Kendini yetenekli gören herkes, Tek Devlet´in yüceliğini ve güzelliğini öven manifestolar, şiirler, odlar ya da farklı kalemealma yükümlülüğündedir. İntegral´in taşıyacağı ilk yük bu olacaktır.
“Yaşasın Tek Devlet! Yaşayın Numaralar! Yaşasın Velinimet’imiz”

Anti-ütopik olan bu kitapta tema özgürlük mü mutluluk mu? Sorusunu işliyor. Bir tarafta mutlu fakat özgür olmayan -yemek yeme saati dahi devlet tarafından belirlenen- bir erkek, diğer tarafta özgür, asi ve isyankar bir kadın.

Film

Film seçimlerimi güvenmesem de biraz garantici gitmenin faydalı olacağını düşündüğüm afişli bir listeyi önünüze sermeyi düşündüm. Liste şu şekilde:

The Hateful Eight (7,6)

Yönetmen: Quentin Tarantino

Yazan: Quentin Tarantino

Oyuncular: Samuel L. Jackson, Kurt Russel, Jennifer Jason Leigh

Green Book (8,2)

Yönetmen: Peter Farrelly

Yazan(lar): Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie ve Peter Farrerly

Oyuncular: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini

The Invention of Lying (6,4)

Yönetmen: Ricky Gervais, Matthew Robinson

Yazan(lar): Ricky Gervais, Matthew Robinson

Oyuncular: Ricky Gervais, Jennifer Garner, Jonah Hill

Dizi

Çerezlik olarak tabir edebileceğimiz mini dizileri önermeye çalıştım. Umarım beğenirsiniz.

The Spy (7,9)

Yazan: Gideon Raff

Oyuncular: Sacha Baron Cohen, Hadar Ratzon Rotem, Yael Eitan

Gerçek bir hikayeden uyarlanan The Spy, Mossad adına Suriye’de görev yapan Eli Cohen’in casusluk yıllarını anlatıyor.

The Inbetweeners (8,4)

Birbirinden tuhaf ergenleri konu alan bu dizi, bir ergenin cinsellik konusunda sınırlarını nasıl zorlayabileceğinden tutun da “akıllı adam işi değil” denilen ne kadar aptallık varsa yapabileceğine şahit olacaksınız. Belki biraz da kendinizi göreceksiniz.

A Very Secret Service (7,8)

Çok Gizli Servis. Fransız istihbarat teşkilatını ve geçtiği dönemi ti’ye alan harika bir mini dizi. Ana karakterin kendisini birden gizli servisin içinde bulup sonrasında kendisiyle birlikte gelişen ve beklenmedik finalle biten bir takım olaylar dizisini anlatıyor. Keyif duyacağınızdan eminim.


Bu listede gördüğünüz her bir kitap, dizi ve filmi izledim. Yani onayımdan geçti. Şahsen daha uzun bir liste yapmak isterdim fakat üç hafta için bunların ideal olduğu kanısındayım. Sizin de önerileriniz var ise yorum olarak yazıp diğer okuyucularımızla da paylaşabilirsiniz.

Digiqole ad

Emre Kurtkan

http://kerliferli.blogspot.com/

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme, TR bölümü mezunuyum. Üniversite hayatım boyunca birçok gönüllü ve profesyonel iş deneyimlerim oldu. Bunlardan bazıları; futbolkaravani.com ve blog.decathlon.com.tr. Burada çeşitli yazılar yazdım. Şu anda ise kendi imkanlarımla oluşturduğum Sosyal Enstitü'yü geliştirmek için çalışıyor ve İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Perakendecilik ve Marka Yönetimi Tezli Yüksek Lisans öğrencisi olarak eğitim hayatıma devam ediyorum.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: