Araç çubuğuna atla
 Koronavirüs Ekonomi Fay Hattını Çatırdatıyor

Koronavirüs Ekonomi Fay Hattını Çatırdatıyor

Digiqole ad

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs, insanda hafif veya orta şiddette üst solunum yolu enfeksiyonu olarak görülen belirtilere yol açan bir tür enfeksiyon çeşididir. Koronavirüsleri, çoğu insanın hayatının bir anında karşılaştığı virüslerdir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tanımlamasına göre koronavirüsünün; soğuk algınlığı semptomlarıyla başlayan ve hayati tehlikeleri barındıran, çok tehlikeli sağlık sorunlarına yol açan MERS ve SARS virüsleri ile aynı aileden olduğu belirtiliyor.

Koronavirüs ve Çıkış Yerinin Stratejik Olumsuzluğu

Konu ekonomi olunca, global olarak seyreden olumsuz koşullar bir hastalıkla dahi büyük çarkı harekete geçirebiliyor. Tedarik zincirleri ve üretim tesislerinin de dünyanın yeni gözde üretim merkezi Çin’de olup, oraya bağlı iştirakleridir. Koronavirüsünün de çıkış yerinin Çin olduğunu düşünürsek, domino taşı etkisi çoktan başlamış demektir.

Kaldı ki bu virüs Çin’de çıkmasa dahi ülkelerdeki oluşturulan panik ve yayılım hızı açısından küresel tedarik zincirini ve ticaretini yine de etkileyebilcek bir potansiyele sahipti.

Resesyon Nedir? Koronavirüs Dünya Ekonomisinde Resesyona Neden Olur mu?

Resesyon, ekonomide bir ülkede en az iki çeyrek süresince negatif yönlü hareket yaşanması, faaliyetlerin normalin dışında gerçekleşmesi veya aksaması, büyüme ve istikrarın sağlanamaması anlamına gelir. Ekonomide durgunluk olarak da adlandırılabilir. Uzun bir resesyon ise ekonomik çöküş olarak isimlendirilir.

Dünyada virüsün görülme sayısı arttıkça ve vakaların belirtilerini gösteren ülkeler çoğaldıkça hükümetler kendi ülkelerini koruyabilme adına bazı kararlar alıyor. Durum sanıldığından daha ciddi olunca ise bu önlemler tabiri caizse kanayan parmağı kesmeye kadar gidiyor. Dünya ülkelerinde toplu etkinlik iptalleri, ülkelere giriş çıkışların kontrol altına alınması hatta bazı ülkelerde kapatılması dahi tedarik zincirini kırmaya ve ekonomide çatırdamanın başlamasına sebep oluyor.

Dünyanın en büyük ticaret merkezlerinden biri olan Çin ile ticaret yapan firmalar ve havayolu şirketlerinin yere çakılma hızları sanıldığından çok daha sert oldu.

Peki bu nasıl olabiliyor?

Günümüzün en büyük trendlerinden olan e-ticaret ve global satış hareketleri dünyanın bir numaralı geçim kaynağı haline geldikçe, global olumsuzluklara reaksiyon hızı da o denli çabuk oluyor. Zincirdeki en ufak bir aksama tüm dengeyi yerinden oynatabiliyor.

Ticaretler,  dünyadaki çok sayıda küresel çapta organizasyonlar ve süreçlere meydana geliyor. Rakamsal büyüklükleri bir yana ülkeler için bir numaralı kaynak anlamına geliyor. Durum böyle olunca ‘’hassas bir zincir’’ oluşuyor. Birbiriyle iletişim halinde ve birbirinden etkilenebilen milyarlarca ağ ve ürün… Bu da kısa veya orta vadeli bir resesyon hareketinin başlangıcı gibi görünüyor.

EKONOMİYE DARBE!

Dünyanın şüphesiz ki en trend ürünü petrol! Ülkeler için inanılmaz değerli bir kaynak olduğunu söylemek mümkün.

Çin, petrol dahil çok sayıda ürünün en büyük ithalatçısı konumunda. Çin’den gelen talebin düşmesi nedeniyle Brent petrolün varil fiyatı da 70 dolardan 55 dolara kadar geriledi (bugünlerde 27 dolar). Petrol fiyatlarındaki düşüş, olumlu gibi görünmesine karşın nihai batılı tüketici için daha ucuz benzin demek olsa da, Endonezya gibi petrol gelirini eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler için kullanan ülkeleri olumsuz etkiliyor.

Uzmanlar, petrolde talep ve fiyatlanmanın Çin’de ulaşımın ve endüstriyel faaliyetlerin normal düzeye dönme hızına bağlı olduğunu vurguluyor.

Bu duruma bir diğer örnek ise İTALYA

Turizm gelirleri ile ülke ekonomisini kazanan bir ülke konumunda, ülkedeki olağan üstü virüsün yayılma hızı ve turistik yerlerinin çoğunun ziyaretçiye kapatılması şüphesiz ki ekonomik bir boşluk yaratmış durumda. İtalya’nın bu yıl ki turizm gelirlerinde 5 milyar dolarlık bir düşün bekleniyor. Ayrıca İtalya’daki lüks tüketim mallarındaki tüketimin 3’te 1’ini Çinli turistlerin oluşturması, bu virüsün Çin merkezli olması ile diğer bir ekonomik yıkımı beraberinde getiriyor.

Virüs mü bitecek ekonomi mi?

İşte tüm mesele bu sorunun cevabı… İşin sağlık boyutu kadar ekonomik boyutu da ülkeleri ve büyük şirketleri düşündürür durumda.

Çinli ve Avrupalı ekonomist ve uzmanlar bu ekonomik kötü gidişatın düzeleceğini söylesede bu krizin ekonomik büyümelerde %0,2 – % 0,4’e varan düşüşlerin yaşancağı piyasaların gidişatına bakarak yorumlanan gerçeklerden bir tanesi. 2003’te ki Sars krizine her ne kadar benzese de ekonomiye etkisi daha farklı oldu. Sars krizindeki sınırlı etki bu sefer ortada yok gibi. Rakamlar, ABD ve dünya borsalarındaki milyarlarca dolara sahip olan devasa yatırımların günlük %10-%15 arası dalgalanması tarihte görülmemiş ve akıl almaz sonuçları doğurabileceğinin işaretçisi. Yine de dünya bu çarkları bir şekilde döndürme gayreti içerisinde.

Güncel bir haber

S&P: Virüs küresel ekonomi ve kredilere ciddi risk oluşturuyor

Bu arada uluslararası kredi derecelendirme şirketi Standard & Poors (S&P) Global, hızla yayılan virüs salgınının, küresel ekonomi ve kredi koşulları üzerinde belirgin risk oluşturduğu uyarısı yaptı.

S&P Global’in ‘Küresel Kredi Koşulları: Koronavirüs Kredi Görünümü Üzerine Gölge Düşürüyor’ başlıklı raporunda, “Virüs öncelikle ve her şeyden çok Çin’de olmak üzere, Asya-Pasifik bölgesindeki kredi koşulları üzerinde oldukça yüksek risk oluşturuyor” dendi.

Risk değerlendirmelerinin, hızla ilerleyen virüse karşın henüz olası etkiler üzerinde somut veri olmadığı bildirilen raporda, Çin’in büyüme görüntüsü üzerinde ciddi ama kısa vadeli etkilerin yaşanabileceğini ve dünyayı etkileyebilceğine dikkat çekti.

Digiqole ad

Doğan Kıran

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme, TR bölümünden 2019 tarihi itibariyle mezun oldum. Mezun olduktan sonra 4 ay Amerikada çalışma ve yaşama imkanı buldum. Şu anda özel sektörde bir üretim firmasının pazarlama bölümünde görev almaktayım. Yaklaşık 3 yıl yarı zamanlı çalışma ve staj hayatım sonrasında tam zamanlı olarak aynı firmada devam ediyorum. İlgi alanlarım şiir, blog, ekonomi, genel gündem ve teknoloji haberleri.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: