Araç çubuğuna atla
 Koronavirüs ve Beslenme

Koronavirüs ve Beslenme

Digiqole ad

Hakkında çokça espri çıkan gündemi derinden sarsan ve hızlıca yayılan bir virüs şu an ki konumuz. Çin üzerinden çıkıp tüm ülkelere yayılan ve en sonunda bizimde kapımızı çalan Koronavirüs (Covid-19) adlı virüs şu an herkesin dilinde. Elbette çokça kafadan ses çıkıyor tüm kanallar profesörler çağırıyor konuşuyorlar vs vs.. Ama bu süreçte bariz gördüğüm tablo diyetisyenlere yapılan ithamlar. Kişilere yapılan “diyet yapmayın” çağrıları. Tüm bunların önüne geçmek ve biraz olsun bilinçlendirmek adına yazıyorum bunları. Bu süreçte en büyük destekçileriniz Beslenme uzmanları ve iç hastalıkları uzmanları olucaktır. Diyet demek katı diyetler ve detokslar değildir.

Esas tablo şu ki aslında bariz olarak ölümcül değil. Ama çok ciddi bir yayılma hızına sahip. Çok ciddi korku saldı ve tüm herkes tüm dünya endişeli. Herkes haber takip ediyor ettikçe daha da geriliyor. Şimdi Covid-19’dan ufakça bahsedeyim. Bilinenin aksine öyle her şeyden bulaşmıyor.

Öncelikli ve Tek Bulaşma Yolu TEMAS

Evet koronavirüs öncelikli olarak temastan bulaşıyor. Taktığımız maskeler esasında bizi korumuyor. Daha çok zemin bile hazırlıyor.

 • İnsanlarla doğrudan temaslardan kaçının.
 • Eşyalarda herkesin temas halinde olduğu bölgelerle doğrudan temastan kaçının.
 • Kalabalık yerlerden uzaklaşın gerekirse kalabalığın dağılmasını sakinleşmesini bekleyin.
 • Dışardan gıda tüketimi yapmayın.

İkinci Bulaşma Yolu DÜŞÜK BAĞIŞIKLIK

Birçok kişi çıkıp konuşuyor aynı şeylerden bahsediyor. Önerilerde bulunuyorlar. Sarımsak yutun diyenler oldu, tuzlu suyla gargara yapın diyenler oldu. Tüm bunlara bir açıklık getirmek istiyorum. Bir beslenme uzmanı olarak herkesin böyle konuşması bir yana herkesin uygulamaya çalışması beni biraz üzüyor.

Unutmayın ki bu öneriler genele yapılan önerilerdir. Oradaki kişiler üst düzey bilgili olsalar da sizin hastalık tablonuzu bilemezler. E haklılar tabii ki nerden bilsinler sizleri tanımıyorlar. Lütfen böyle durumlar için aktif olarak çalışmayı sürdürdüğünüz diyetisyeninize sarılın çünkü vücudunuzu en doğru onlar tanıyorlar. Hangi hastalıklarınız var bağışıklığınız ne durumda onlar biliyorlar. Biz diyetisyenler bu süreç başladığından beri bir sürü makale tarayıp en doğru bilgi için uğraşıyoruz.

Başlangıç için ulaşılan bariz bilgileri paylaşayım sizlerle. Virüs için ‘’gençler taşıyıcı, yaşlılarda ölümcül, çocuklara etki etmiyor ‘’ gibi bir söylemde bulunuldu. Hemen açıklayayım:

 • Gençler Taşıyıcı: Tamamen doğru değil, şöyle ki bağışıklık tablosu güçlü gençler hastalığı yenebiliyor ve yalnızca taşıyıcı kalabiliyor ama virüs dediğimiz yapı aktif ve inaktif formlarda olabilmektedir. Bu sebeple İtalya’da çoğu genç durumu fark etmeyip bağışıklığı için uğraşmadığından şu an hastanede veya vicdan azabı içinde. Bu sebeple sevgili genç bireyler, dışarı her girip çıktığınızda dezenfekte olun. Bir süre temasta bulunmayın ve bağışıklığınızı güçlendirin.
 • Yaşlılarda Ölümcül: Çoğunluk ölüm yaşı 60 yaş üstü bireyler olarak kayıtlara geçti. Bunun sebepleri şöyle ki 60 yaş üstü bireylerde çokça hastalık var ve en baş tabloyu tansiyon çekiyor. Ayriyeten çoklu ilaç kullanımı çok fazla ve bağışıklıkları düşük durumda. Vücut yeterli seviyede antikor üretemiyor ve bitkin düşüp hastalığa yeniliyor. Sayın yaşlı bireyler, lütfen C vitamin takviyesi ve eğer arıya alerjiniz yok ise propolis kullanın. Laktoz tablonuzda sıkıntı yoksa kefiri aktif kullanın.
 • Çocukları etkilemiyor: Evet doğru çocukları çok çok az etkiliyor. Çünkü çocukların aktif ilaç kullanımları yok ve vücutları antikor üretimi konusunda taze. Bu sebeple virüse karşı anında antikor üretip direk tepki verebiliyorlar ancak, buraya dikkat, astım hastası olan çocuklarımız burada hala risk altında çünkü virüs akciğerleri doğrudan etkiliyor. Bu sebeple boğulur gibi ölümler görüldü.

Peki Unutulan bir grup var onu da ben ekleyeyim. Düşük Kilolu İnsanlar! Düşük kiloda olup kilo almaya çalışan bireylerimiz birçoğunuzun bağışıklığı düşük. Lütfen diyetisyeninize acil şekilde başvurup yardım isteyin ve mutlaka takviye stoğu yapın.

Peki Bu KORONA’dan Nasıl KORONACAĞIZ?

Aslında cevaplar bu noktaya kadar ortaya çıktı. Hadi diyelim kafamız dağınık televizyonlarda sıkça reklamları dönüyor. Ateş Hekimoğlu karakterinin oynadığı reklam açıkçası çok hoşuma giden bir reklam oldu.

 1. Bağışıklığınızı güçlendirin, eğer size bir rahatsızlık yaratmayacaksa vitamin takviyesi kullanın. Sağlıklı ve dengeli beslenin. Beslenme uzmanınıza koşun ve yardım isteyin.
 2. Hijyen ve izolasyon konularına sağduyulu olun ve belirtilen önlemleri alıp yayılma hızını önlemeye yardımcı olun. Mümkün olduğunca evinizde kalın ve sık temaslardan kalabalıklardan ziyaretlerden kaçının.
 3. Evde de olsanız dışarda da olsanız hayatınıza egzersizleri dahil edin. Evde spor yapın Youtube’ı kullanın, Instagram’ı kullanın.
 4. Sigara alkol kullanımlarınıza ara verin. Unutmayın ki sigara ve alkol kullanımı olan bireylerde hastalık 14 kat hızlı etki gösteriyor.
 5. Uyku düzeninizi oturtun ki vücut hızınız düşmesin bağışıklığınız zayıflamasın.
 6. Detoks ve katı diyetler uygulamayın. Talep etmeyin. Benden de talep edenler oldu vermedim. Sevgili meslektaşlarım ve sevgili danışanlarım lütfen bu konuya dikkat edin.
 7. Son Maddedeyiz, televizyonlarda her gördüğünüz uygulamaları hayatınıza sokmayın. Katı diyetlerden detokslardan kaçının. Bu dönemde kilo vermek için değil sağlıklı beslenmek ve hasta olmamak için diyetisyenlerinize danışın.

UNUTMAYIN Kİ DİYET YAPMAK ASLA VE ASLA KATI DİYETLER DEĞİLDİR. DENGELİ BİR TABAK OLUŞTURMAK VE SAĞLIKLI BESLENMEYİ HAYATINIZA OTURTARAK KİLO DEĞERLERİNİZDE SAĞLIKLI NOKTALARA ULAŞMAKTIR.

DYT. Batuhan CANARSLAN
Sevgilerimle…

Digiqole ad

Batuhan Canarslan

Merhaba, Ben Diyetisyen Batuhan Canarslan. İstanbul Esenyurt Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik mezunuyum. Aktif olarak yaklaşık 1 senedir Küçükçekmece/Cennet bölgesindeki şahsi ofisimde danışan kabulündeyim. Bitirme tezimi Sporcu Beslenmesi ve Ergojenik Takviyeler üzerine yazdım. Aktif olarak çeşitli sporlarla uğraştım ve bunlar üzerine çalışmalar yaptım. Bunların dışında Hastalıklarda Beslenme, Kanserde Beslenme, Pediatri Beslenmesi ve Adölesan Beslenmesi konularında çeşitli eğitimler alıp aktif danışan tablosu yürüttüm ve devam ediyorum. Sorularınız için bana mail adresimden veya Instagram adresimden ulaşmanız yeterli. dyt.batuhancanarslan/instagram.com batuhancanarslan@gmail.com

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: