Araç çubuğuna atla
 Nöromarketing: Bilinçaltı Pazarlaması

Nöromarketing: Bilinçaltı Pazarlaması

Digiqole ad

Nöromarketing nedir?

Nöromarketing , yani nöro pazarlama kişinin bilinçaltını etkilemeye, oradaki düşünce tarzını anlamaya, hedef kitlenin algılarını anlama ve bunları yönlendirebilme anlamına gelmektedir. Birçoğunuz bu kavramı ilk kez duysa da belki de gün içinde 200’den fazla kez maruz kalıyorsunuz. Yanlış değil ikiyüz… Beynin ufak ama karmaşık yapısını ölçmek neredeyse imkansız olsa da, bazı tekniklerle yola çıkarak tahminlerde bulunmak mümkün.

Hedef kitle kararını anla, yönlendir ve değiştir.

Günlük hayatta karşınıza çıkan, sayısını bilmediğiniz Google reklamları, site aralarındaki ufak yönlendirmeleri, dinlediğiniz müzik öncesi beklediğiniz ve yalnızca 5 saniye olan reklamlar bunlardan gözünüze görünür olup da farkında bile olmadığınız binlercesinden birkaçı. Siz bunlara pek aldırış etmeseniz de hepsi bilinçaltınıza yerleşip, ortaya çıkacağı günü bekliyor olacak. Üstelik siz farkında olmadan algılarınızı bile değiştirebilcek bir güç bu. Şöyle basitçe düşünün, günlük hayatta konuştuğunuz ihtiyacınız olan ürünleri bir türlü harekete geçip satın alma kararında bulunmadığınız halde, internette gördüğünüz o ufacık imgesel hatırlatma ve çağırışımla kaç kere alışveriş yaptınızı veya bunun eğiliminde bulunduğunuzu.

Nöromarketing’in Dijital Pazarlama’ya etkisi

Dijital Pazarlama dünyası Nöromarketing’in bir çok tekniğinden ve araştırmasından yararlanıyor. Duygusal olarak hedef kitle ile bağlantı kurma, renk veya sembollerle dikkat çekme ve akılda kalıcılık unsurlarını kullanarak tüketiciye giden yolu kendi için açıyor bazende tüketicinin yollarını kendine çıkartıyor. Günümüzde sıkça kullanılan bu tekniğin, e-ticaret ve e-alışverişin hayatımıza girmesiyle en büyük pazarlama metodlarından biri olduğunu söylemek mümkün. Maliyeti az, hedef kitleye ulaşıcı ve akılda kalıcı. Bir pazarlamacı için kusursuz bir yol.

Kusursuz bir bilinçaltı yerleşmesi

Tüketicinin aklında kaldığınız sürece varsınız, bunun için de kusursuz bir yerleşme yapmalısınız. “Gün içindeki herhangi bir reklam olarak” algılanmanız ile müşteri zihnine yerleşebilmeniz arasında çok ince bir çizgi vardır. Altın kural; “müşteri zihninde spam kutusuna düşmeyiniz.”

Bazı nöromarketing araştırmaları ve şaşırtıcı tüketici ilişkisi;

  1. İçgüdüsel satın alma tepkileriniz 3 veya daha az saniye süresince gerçekleşir.
  2. Beyinde duygu süreci, bilinçli düşünmeye göre 5 kat daha hızlı gelişir.
  3. Görsel hatırlanma, yazısal hatırlanmaya göre %60 daha yüksektir.
  4. İnsan yüzü görselleri duygusal uyarıcıları devreye sokar.
  5. Duygular, mantıklı düşünce tarzlarına göre daha uzun süre akılda kalır.
Renk psikolojisinin hayret verici etkisi

Bir ürün hakkındaki seçimimizin %62-90’ı renk seçimi ile belirlenir. Bu da Nöromarketing’in hatırlanmak adına tüketicinin aklına girme stratejilerinden biridir. Örneğin; mavi renk tüketicilerde güven hissini oluşturur ve gıda ürün seçimlerinde duygusal bir rol izler. Aldığınız mavi ambalajlı gıda ürünlerinin sağlıklı ve taze olduğu hissini sizde duygusal olarak uyandırır. Bilinç altınız sizi renk yoluyla ürünü ya da davranışı zihninize yerleştirir ve o rengi her gördüğünüzde o ürünü hatırlarsınız.

Bu konuya ilgi duyanlar için ise “Pazarlamada Kullanılcak İnsan Beyni Hakkında 12 Sır” adlı uluslar arası yayını okuyabilirsiniz.

Digiqole ad

Doğan Kıran

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme, TR bölümünden 2019 tarihi itibariyle mezun oldum. Mezun olduktan sonra 4 ay Amerikada çalışma ve yaşama imkanı buldum. Şu anda özel sektörde bir üretim firmasının pazarlama bölümünde görev almaktayım. Yaklaşık 3 yıl yarı zamanlı çalışma ve staj hayatım sonrasında tam zamanlı olarak aynı firmada devam ediyorum. İlgi alanlarım şiir, blog, ekonomi, genel gündem ve teknoloji haberleri.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: