Araç çubuğuna atla
 İnovasyon İşgücünün İhtiyacı Olan Dört Beceri

İnovasyon İşgücünün İhtiyacı Olan Dört Beceri

Digiqole ad

Genç dimağlar inovasyonun öncüleri olacaklar ama iş farkındalıklarına, girişimcilik tutumlarına, sonuca odaklanmaya ve ahlaki zekaya ihtiyaçları olacak.

Yeni teknolojiler tarih boyunca şirketlerin ihtiyaç duyduğu becerilerde adım adım değişim talep etmiştir. Birinci Sanayi Devrimi’nin buharla çalışan fabrikaları, İkinci Sanayi Devrimi’nin kitlesel üretim araçları ve teknikleri, Üçüncü Sanayi Devrimi’nin internet tabanlı teknolojileri ve – şu anda yeni dijital, biyolojik ve fiziksel öngörü tarafından yönlendirilen- Dördüncü Sanayi Devrimi gibi teknolojiler bildiğimiz işin doğasını değiştiriyor. Şimdiki zorluk ise, işlerinde yapay zeka, robotik, kuantum hesaplama, genetik mühendisliği, 3B baskı, sanal gerçeklik ve benzerlerini kullanacak yeni nesil işçileri işe almak ve geliştirmek.

Sorun, garip bir şekilde, iki taraflı gibi görünüyor. Her düzeydeki insanlar, şirketlerin duyurusunu yaptığı işler için ya yetersiz ya da aşırı nitelikli olduklarından şikayetçi. Buna ek olarak şirketlerin istediği insan türü ve işgücü havuzundaki nitelikler arasında yerel ve bölgesel dengesizlikler, doldurulmamış açık pozisyonlara neden olarak yeni teknolojilerin de benimsenmesini yavaşlatmaktadır.

İşletmeler dijital çağda iş tasarlama, iş düzenleme ve yetenek için rekabet etmeyi yeniden düşünmeden önce, yenilik yapmak ve hayatta kalmak için şimdi ve gelecek on yılda ihtiyaç duydukları yetenekleri sistematik olarak tanımlamalıdır. 10 yılı aşkın süredir dijital tasarım ve ürün geliştirme araçlarının kuruluşlar, çalışanları ve projeleri üzerindeki etkileri incelendi. Şirketlerin en çok ihtiyaç duyduğu yeterliliklerin ise teknik olmaktan ziyade iş odaklılık olduğu tespit edildi. Bu daha dijital olmayı deneyen tuğla ve harç firmaları için bile geçerli.

Birçok şirket ise yeni işgücünü işe fark etmeye başladığında yeterli sayıda kalifiye elemanı olmadığını ve bunun da maliyetinin çok olduğunu fark ediyor. Bunun yerine, mevcut çalışanları ve topluluklarının diğer üyelerini yeniden eğitmeleri ve yeniden istihdam etmeleri, ayrıca ihtiyaçlarını karşılamak için yenilerini işe almaları ve sözleşme yapmaları gerekiyor. Ancak hızlı teknolojik değişim, beceri döngülerini her zamankinden daha kısa hale getirdi; on yıl öncesinin bile temel yetkinliklerini bugün geçersiz kılarken yarının işlerinin çoğu için de yetersiz kalıyor.

Belirsizliğin kaybolmasını beklemek bir seçenek değil. Şirketler, çalışanlarının ileride ihtiyaç duyacağı temel becerileri tanımlamalı ve geliştirmelidir. Röportajlar, anketler ve vaka çalışmaları, çoğu şirketin çalışanlarının sahip olduğu becerileri geliştirmeye odaklandığını ortaya koyuyor, bu da mevcut çalışanları veya yeni işe alımları, işlerinde ortaya çıkan teknolojileri kullanırken karşılaşacakları iş zorluklar için hazırlamıyor.


İnovasyon İşgücüne İhtiyacı Olan Dört Beceri yazımız MIT Sloan Management Review’de yayımlanan Turker J. Marion ve Sebastian K. Fixon’ın yazmış oldukları “Four Skills Tomorrow’s Innovation Workforce Will Need” makalesinin kısaltılmış özetidir. Tamamı ve orijinali için buraya tıklayıp okuyabilir ve makaleyi satın alabilirsiniz.

Digiqole ad

Emre Kurtkan

http://kerliferli.blogspot.com/

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme, TR bölümü mezunuyum. Üniversite hayatım boyunca birçok gönüllü ve profesyonel iş deneyimlerim oldu. Bunlardan bazıları; futbolkaravani.com ve blog.decathlon.com.tr. Burada çeşitli yazılar yazdım. Şu anda ise kendi imkanlarımla oluşturduğum Sosyal Enstitü'yü geliştirmek için çalışıyor ve İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Perakendecilik ve Marka Yönetimi Tezli Yüksek Lisans öğrencisi olarak eğitim hayatıma devam ediyorum.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: