Araç çubuğuna atla
 Dağ Bisikletleri: Bisiklet Seçimi #2

Dağ Bisikletleri: Bisiklet Seçimi #2

Digiqole ad

Bisiklet kullanımı son yıllarda oldukça arttı ve buna paralel ihtiyaç da bir o kadar artıyor. Nerede kullanacağımızı ve nasıl kullanacağımızı biliyoruz ama ne tür bir bisiklet alacağımızı bilmiyor muyuz? Bu yazı serisinde dört temel bisiklet türünden bahsederek, doğru bisiklet seçimi için belli başlı soruları kafanızdan atmanıza yardım edeceğim. Bisikletimiz: Dağ Bisikletleri

Serimizin ilk yazısı şehir bisikletleriyle ilgiliydi.

Ülkemizde pazarı çok geniş, çocukluğumuzun amortisörlü, kurtarıcısı bol bol zincir kıranı, eh biraz da ağır… Evet bisiklet seçimi serimizin bugünkü konuğu dağ bisikletleri. Kullanım şeklinden dolayı dağ bisikletlerinin ilk amacı hayatta tutmaktır. Gerek aerodinamik yapısı gerek üzerinde bulunan komponentler dolayısıyla bisiklet dünyasında ekstrem sınıfında bulunurlar ve kendi içlerinde türlere ayrılırlar.

Türleri

Cross Country Dağ Bisikletleri
Cross Country Dağ Bisikletleri
Cross Country Dağ Bisikletleri

Türkçesiyle şehir içinde, uzun turlarda ve yerine göre engebeli arazilerde kullanılan bu bisikletler dağ bisikletleri içinde en çok kullanılan ve satılan türdür. Bu bisikletlere ufak dokunuşlar ile dik bir kullanım şekline sahip olup slick lastikleriniz ile şehir içinde ve uzun turlar için kullanacak duruma getirebilirsiniz.

Genel olarak herkesin tercih ettiği bu bisikletleri siz de seçebilir, günlük hayatta, şehirde hafta sonları ise dağlık ve engebeli arazilerde kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Tam Süspansiyonlu Dağ Bisikletleri
Tam Süspansiyonlu Dağ Bisikletleri
Tam Süspansiyonlu Dağ Bisikletleri

Tam süspansiyonlu dağ bisikletleri ön ve arkada bulunan amortisör sistemiyle dağ bisikleti yarışlarında hızlı ve sağlamlık amacı ile üretilirler.

Genellikle tam süspansiyonlu bisikletler lisanslı ve hedefi olan profesyonel sporcular tarafından kullanılır.

Enduro-Cross Dağ Bisikletleri
Enduro-Cross Dağ Bisikletleri
Enduro-Cross Dağ Bisikletleri

Enduro, çift amortisörlü ön amortisörünün yayının uzunluğu 120 mm’den başlayan bu bisikletler tamamiyle iniş bisikletlerdir.

Dağ bisikletlerinin bu dalı ekstrem bir spor dalıdır.

Bu bisiklette sağlamlık ve kullanıcının kullandığı ekipmanlar çok önemlidir. En küçük bir fizik hatası ve ihmalin sonucu kullanıcının ölümü ile sonlanabilir.

Genel Özellikler

  • Kadro yapısı itibari ile kullanıcının 60 derecelik açıyla oturmasını sağlar. Bu derece ile uzun kilometreler yorucudur. Uzun kilometreler için gidon boğazınızı uzatıp dikleştirerek 80 derecelik açılara ulaşabilirsiniz.
  • Jant seçeneklerinde 26, 27.5 ve 29 janttır. Ama 26 jant yavaş kaldığı için 29 jant çok fazla tel kırdığı için 2015 yılından beri 27.5 jant kullanımı başlamıştır. 27.5 jantın avantajı düz yolda ve dağlık-engebeli arazilerde hızlı kullanım sağlamaktır.
  • Lastik seçenekleri bu bisikletlerde çok çeşitlidir. Slick lastik takıp şehirde kullanabilir. Dişli lastik takıp dağlık-engebeli arazilerde kullanabilirsiniz.
  • Amortisörde çeşitli markalar vardır ama ülkemizde yedek parça açısından Rock-shox çok bulunur ve bilinir. Manitou maşanında hatrı sayılır kullanıcısı vardır. Bütün maşaların ortak yedek parça problemi ise maşa keçelerinin bulunamaması.
  • Fren sistemleri ise v-fren, mekanik disk fren, hidrolik disk (Kaliper ile fren kolunun arasındaki rekor hortumunun içindeki yağın basıncı ile pistonlara ve balatalara hareket vererek hızlı sonuç alan fren sistemidir.) frendir.
  • Vites sisteminde Shimano çok fazla rastlansa da Sram markasının da hatrı sayılır potansiyeli vardır. Sram kullanıcısı olarak tavsiyem Sram’in güncel X serisinin 5’ten itibaren bütün komponentleri kullanımda çok iyi sonuçlar verir.

Genel itibariyle dağ bisikletleri engebeli kullanıma uygun şehir içi kullanımda yanlış ekipmanlar ve kompanentler ile yorucu bir bisiklettir.

Çılgın ve düşmekten korkmuyorsan bu bisikletler kullanıcıya adrenalin hormonunu bolca salgılatır.

Marka konusunda başlangıçta yerli markaları önersem de ileri seviyelerde yabancı markalara yönelebilirsiniz.

Basit gibi gözüken doğru bisiklet seçimi çok ciddi bir konudur.Vücut sağlığı için bisiklet kullanmak değil doğru bisiklet kullanmak önemlidir.

Digiqole ad

Mehmet Göl

İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyoloji 1. sınıf öğrencisiyim. Örer, gezer, pedallarım. Sloganımda belirttiğimden daha fazlasını ele aldığım konularda yaşayacağına ve özfarkındalığını yakalayacağına eminim.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: