Araç çubuğuna atla
 Sunum: Zorlu Bir Savaş

Sunum: Zorlu Bir Savaş

Digiqole ad

Sunum yapmak birçoğumuz için stresli bir iş. Fakat sunum yapmayı bir sanata dönüştürmek de bir o kadar keyifli bir iş. Sadece kedinizi sunumunuza adamanız gerekmekte. Emre Kurtkan yazdı.

Sunum nedir?

Bir konuşma, toplantı ya da brifing esnasında kullanılan iletişim aracıdır. Tüm “konuşma angajmanlarının” kullanıldığı geniş bir terim şeklinde de kullanılabilir. Birçok şekilde sunum yapılabilir. (Video, resim, yazılı, sözlü v.b.)

Ne amaçla yapılır?

Tanımından da anlayacağınız üzere sunum bir konuşma, toplantı ya da brifing esnasında kitlelere bilgiyi en hızlı ve anlaşılır şekilde iletmek için yapılır.

Aylık-yıllık raporlar, ödevler, projeler, eğitimler, tanıtımlar ve daha birçok konuda kitlesel birer araç olarak bilgilendirme amaçlı kullanırız sunumu. Kitlesel fakat bu kelimeli genel anlamında düşünmek hatalı olur. Zira kitleselden kasıt, sunum yapılan ortamdaki herkesi kapsamaktadır.

Sunum nasıl hazırlanmalı?

Biraz tecrübe aktarımı yapmanın bu başlık altında etkili olacağına inanıyorum. En zorlu akademisyenlerin önünde aslında hiç de zorlanmadan çok iyi sunumlar yapan birisi olarak özellikle.

Sunum hazırlamaya başlamadan önce kendinizi hazırlamalısınız. Hazır olmadığınız bir sunumu sunamaz, istediğiniz verimi alamazsınız. İyi bir araştırma yaparak başlayın önce. Daha sonra bulduklarınızı not edin ve hepsini birer başlık altında biriktirin. Ardından bu başlıkları anlamlı bir şekilde sıraya koyun.

Ezber yapmayın, bol bol pratik yapın. Söyleyeceğiniz her bir kelimeyi ezberlemek aşırı risk taşır. Oturduğunuz yerden ezberinizdekileri dile dökmek kolaydır fakat iş topluluk önünde konuşmaya geldiğinde ezberlediklerinizi de unutabilirsiniz. Dolayısıyla sunumuzla ilgili bol bol pratik yapın ve küçük küçük hatırlatıcı notlar alın.

Sunumu hazırlarken mümkün oldukça gereksiz bilgileri eleyin. Özellikle de hakim olmadığınız konulara girmek başınıza ciddi dertler açabilir. Olası bir soruya veremeyeceğiniz bir yanıt projenizi ya da satışınızı sekteye uğratabilir. Dolayısıyla hakim olduğunuz bilgileri tutup gereksiz bilgileri sunumunuza koymayın.

Sadeliğe önem verin. Sunum hazırlarken mümkün olduğunca tema ve renk seçiminiz sade olmalı. Zira dinleyicileri yorabilir ve dikkatlerini dağıtabilir. Bu da size yansıdığında sunum esnasında motivasyon kaybı yaşayabilirsiniz.

Sunumunuzu yazıya boğmayın. Birçok akademisyen, öğrenci ve profesyonelin düştüğü bir hatadır bu. Slaytlarınıza paragraflar ya da bol bol maddeler ekleyip hem görselliğinize sekte vurabilir hem de dinleyicinin dikkatini kendinizden ziyade slayta yoğunlaşmasına neden olabilirsiniz. Bu da hem dinleyicinin hem de sizin konudan uzaklaşmanıza neden olabilir.

Grafik ve karşılaştırmalı tablo kullanın. Bu, dinleyicilerin sizi anlamasalar bile kullandığınız istatistikler sayesinde konuya hakim olmasını sağlayacaktır.

Konunuzla alakalı görseller seçin ve mümkün oldukça konunun sonuna koyarak dinleyiciyi sunumda tutun.  Metin ya da slayt aralarına sürekli görsel koymak yine dinleyicinin dikkatinin dağılmasına neden olabileceğinden konuların sonlarına, konunuzu özetleyecek görsel seçimiyle dinleyicilerinizi diri tutabilirsiniz.

Sunum hazırlarken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise başlık ve metinlerinizde yazı karakterlerinin ve boyutların tutarlı olduklarından emin olun. Zira sizi amatör gösterebilir.

Sunum esnasında ne yapmalı?

Dinleyicileri mutlaka selamlayın. Direkt konuya girmek, dinleyiciler açısından saygısızlık şeklinde algılanabilir ve sunumdan uzaklaştırıp ilgiliyi azaltabilir.

Bir iki cümle ile sunumunuz hakkında özet bilgi vererek başlayın. Bunu yapmak dinleyicilerde merak uyandırabilir ve onları sunumunuzun içinde tutabilir.

Sesinizi ve nefesinizi kontrol edin. Zira titrek ya da çatallı çıkan bir ses veyahut derin nefes alıp vermeler konuya hakim olmadığınız ya da aşırı stres altında kaldığınız şeklinde algılanabilir. Bu da yine istemeyeceğiniz bir durumdur.

Slayta veya notunuza sürekli bakmayın. Bu konuya ne kadar hakim olduğunuzla alakalıdır. Sık sık buraya bakmanız konuya hakim olmadığını düşüncesini yaratır.

Dinleyicilerle göz teması kurun. Belirli bir noktaya kitlenmeden her bir dinleyiciyi önemsiyormuşçasına her bir dinleyiciyle göz teması kurun. Bu dinleyicilerin sizi dinlemesini sağlayacağı gibi sunumunuzdan kopmasını da engelleyecektir.

Konuyla ilgili sorular sorun ve soru alın. Tahmin edeceğiniz üzere bu hem dinleyiciyi aktif tutacak hem de sunumunuzun daha verimli geçmesini sağlayacak.

Fazla uzatmadan bitirin. Kapanış konuşması için muhakkak bir prova yapın ve gereksiz konulara değinmeden sunumunuzu bitirin. Zira iki taraf için olumlu geçen sunum kötü bir sekansla kapanabilir.

Sunum için kullanılacak araçlar

Sıra dışı fakat sade bir tasarım ile etkili bir sunum hazırlamak her zaman size artı yazacaktır. Eğer sunum hazırlamakta ustalaştıysanız ve işin nasıl yapılacağını biliyorsanız PowerPoint kullanmak risksiz ve zahmetsiz olacaktır. Zira erişimi ve kullanım kolay bir araç.

Değişik bir deneyim yaşatmak, daha kolay ve etkili bir sunum hazırlamak istiyorsanız Keynote programını kullanabilirsiniz. PowerPoint’e nazaran daha alışılmışın dışında tema seçenekleri sunan Keynote, özellikle görsel açıdan size daha fazla avantaj sağlayacaktır. Özellikle Apple kullanıcısıysanız kesinlikle tercih etmelisiniz.

Sunum yapacağınız yerin internet bağlantısına güveniyorsanız Google Slaytlar’ı ya da Prezi’yi kullanabilir ve dinamik bir sunum yapabilirsiniz. Alışılmışın dışında temalarıyla dinleyicilerin dikkatini çekeceğine hiç şüphe yok.

Telif önemli bir konu. Telifsiz birçok görsel için Pixabay’ı deneyebilirsiniz. Sunumunuz için daha alakalı ve telifsiz görsel seçimi size her zaman artı kazandıracaktır.

Özetle

Sunum hazırlarken yapmanız gerekenlere az çok değindim. Fakat iş her zaman anlatıcıda bitiyor. Eğer iyi bir anlatıcı değilseniz ya da bu konuda çabalamıyorsanız emin olun dört dörtlük slaytlar, efektler hazırlasanız da sunumunuza ilgi göstermeyecektir. Muhakkak konunuza hakim olun, hakim olmadığınız konularda gezinmeyin ki bu hiç bilmediğiniz mayınlı bir tarlada yürümek gibidir. Özellikle soru-cevaplı sunumlarınızda buna dikkat etmelisiniz. Artık top sizde, bence her daim kullanmanız için hazırda birkaç farklı sunum teması bulundurmaya başlasanız iyi olur.

Digiqole ad

Emre Kurtkan

http://kerliferli.blogspot.com/

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme, TR bölümü mezunuyum. Üniversite hayatım boyunca birçok gönüllü ve profesyonel iş deneyimlerim oldu. Bunlardan bazıları; futbolkaravani.com ve blog.decathlon.com.tr. Burada çeşitli yazılar yazdım. Şu anda ise kendi imkanlarımla oluşturduğum Sosyal Enstitü'yü geliştirmek için çalışıyor ve İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Perakendecilik ve Marka Yönetimi Tezli Yüksek Lisans öğrencisi olarak eğitim hayatıma devam ediyorum.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: