Araç çubuğuna atla
 Şehir Bisikletleri: Bisiklet Seçimi #1

Şehir Bisikletleri: Bisiklet Seçimi #1

Digiqole ad

Bisiklet kullanımı son yıllarda oldukça arttı ve buna paralel ihtiyaç da bir o kadar artıyor. Nerede kullanacağımızı ve nasıl kullanacağımızı biliyoruz ama ne tür bir bisiklet alacağımızı bilmiyor muyuz? Bu yazı serisinde dört temel bisiklet türünden bahsederek, doğru bisiklet seçimi için belli başlı soruları kafanızdan atmanıza yardım edeceğim. Ve bu yüzden de ilk olarak ülkemizde çok bilinmemesinden mütevellit, kullanımı az ama yurtdışında kullanımı oldukça yaygın olan şehir bisikletleri ile başlamak istiyorum

Şehir Bisikletleri

Şehir bisikletleri sade hatlara sahiptir. Şehir içi ve şehirlerarası bisiklet kullanımında ve hayatınızda olup da sizi yormayacak bisikletler sıralamasında ilk sıradadır. Bu bisikletler yapı gereği tur ve şehir olarak ikiye ayrılırlar.

Tur için olanların ön alın borusu yukarıda amortisörlü veya amortisörsüz seçeneklidirler. Şehir modeli olanlar ise tamamı ile basit hatlara sahiptirler.

Genel özellikleri

Şehir bisikletleri özellikleri bakımında şu şekildedir;

  • Kadro, yapı itibariyle kişinin dik oturmasını sağlamaya yöneliktir.
  • 28 janta sahiptirler fakat uzun turlarda 26 jant tercih edilir. Jant boyu büyüdükçe basınç artışı tel kırılımına yol açar ve uzun turlarda malzeme bulmama olasılığı çok yüksek olduğundan sıkıntı yaratabilir.
  • Vites sistemi genelde 7×3=21 vites olan Shimano Tourney vites sistemi kullanılmakta, uzun tur bisikletlerinde ise seçenekler oldukça fazladır.
  • Lastikler tüm şehir bisikletlerinde Slick tipi dediğimiz kanallı düz ince lastiklerdir. Bu lastikler, kanalları sayesinde yağmurlu havalarda kaydırma yapmaz. En olarak 28mm ile 45 mm aralığındadır.
  • Maşalar ise düz veya enerjiyi absorbe edebilen amortisörlü maşalar şeklinde olabilir.
  • Gidon ve gidon boğazında genelde ayarlı gidon boğazı bulunurken, gidon olarak tur bisikletinde standart düz gidon, şehir içi kullanımda ise elcik kısmı içeri doğru bakan gidonlar kullanılır.
  • Fren sisteminde V-fren kullanımı oldukça yaygındır.

Genel özellikleri itibariyle kişinin gideceği mesafeyi yavaş, rahat ve kolay bir şekilde almasını sağlar. Eğer şehir içinde yorulmadan yol almak istiyorsanız şehir bisikletleri tam da size göre.

Marka olarak önerilecek çok fazla marka mevcut fakat başlangıç seviyesi için yerli markalara yönelebilirsiniz. Basit gibi gözüken doğru bisiklet seçimi çok ciddi bir konudur. Vücut sağlığı için bisiklet kullanmak değil doğru bisikleti kullanmak önemlidir.

Sorularınız ve görüşleriniz için İletişim sayfamızdan “Bisiklet Seçimi” konulu mesajlarınız ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Digiqole ad

Mehmet Göl

İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyoloji 1. sınıf öğrencisiyim. Örer, gezer, pedallarım. Sloganımda belirttiğimden daha fazlasını ele aldığım konularda yaşayacağına ve özfarkındalığını yakalayacağına eminim.

İlginizi Çekebilir

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: