Araç çubuğuna atla
 Moore Kanunu (Moore’s Law)

Moore Kanunu (Moore’s Law)

Digiqole ad

Moore Kanunu 1965 yılına dayanıyor ancak 50 yıldır doğrulanarak devam ediyor. Peki ne zamana kadar böyle devam edecek?

Moore Kanunu, Gordon Moore tarafından, 1965’ten beri her 18 ayda, bir tümleşik devre üzerine yerleştirilebilecek bileşen sayısı iki katına çıkarken, üretim maliyetlerinin aynı kalacağını hatta düşme eğilimi göstereceğini ortaya atan bir gözlemdir.

Gordon Moore bu gözlemine Moore Kanunu demedi ve bir yasa oluşturmaya da çalışmadı. Moore bu açıklamayı Intel’deki çip üretiminde ortaya çıkan eğilimleri fark etmeye dayalı olarak açıklamıştır. Sonunda, Moore’un içgörüsü bir tahmin haline geldi ve bu tahmin Moore Kanunu olarak bilinen altın kural oldu.

Gordon Moore’un orijinal gözlemini takip eden on yıllar boyunca, Moore Kanunu, yarı iletken endüstrisine uzun vadeli planlama ve Ar-Ge hedefleri koymada rehberlik etti. Moore Kanunu, 20.yüzyılın sonu ve 21.yüzyılın başlangıcına damgasını vuran teknolojik ve sosyal değişimin, verimliliğin ve ekonomik büyümenin itici gücü olmuştur.

Günümüzde tüm tüketici işlemcileri, oksijenden sonra dünyanın kabuğunda en bol bulunan ikinci element olan silikondan yapılmıştır. Ancak silikon mükemmel bir iletken değildir ve taşıdığı elektronların hareketliliğini sınırlar. Silikon, transistörleri ne kadar yoğun bir şekilde paketleyebileceğiniz konusunda aşılması zor bir sınır oluşturur. Bunun yanı sıra güç tüketimi sadece büyük bir sorun olmakla kalmaz, aynı zamanda kuantum tünelleme denilen bir etki, belirli bir kalınlık eşiğine göre elektronları bir tutmak için sorunlara neden olabilir.

Peki bu kanun hala geçerli mi?

Çok çekirdekli işlemci kullanmak, trene kanat takarak uçak yapmaya çalışmak gibidir. Geleceğe yönelik ekonomik büyüme ve ticari yenilikler için paralel işlem teknolojilerinin yani GPU’nun (grafik işlem birimlerinin) ilerlemesi gerekiyor. İleri gidebilmek için kritik nokta enerji verimli sistemler inşa edebilmek.

 -Bill Daily, Stanford Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölüm Başkanı

Moore Yasasının fiziksel bir yasadan ziyade, sadece şaşırtıcı bir şekilde ispatlanmış bir gözlem olduğunu düşündüğümüzde, transistör yoğunluğunun Planck sınırı aşmasının bir yolu yoktur. Bu nedenle süresiz olarak tutamayacağını biliyoruz. İşlemcilerin yapım maddesi olan silikonda daha uzun süre boyunca bu kanunun geçerli kalmayacağı da muhtemeldir.


Kaynak: Wired, Investopedia, Extreme Tech, UMSL, Technology Review

Digiqole ad

Can Şengezer

İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme mezunu, halihazırda İstanbul Üniversitesi'nde Finans yüksek lisans öğrencisi. Akademik araştırmalar yapmayı sever. Finans, sermaye piyasaları, ekonomik krizler, yeni teknolojiler ve e-spor gibi konulara ilgi duyar. Gündemdeki dikkatimi çeken yazıları Sosyal Enstitü bünyesinde sizlerle paylaşıyorum.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: