Araç çubuğuna atla
 Dyatlov Geçidi Vakası

Dyatlov Geçidi Vakası

Digiqole ad

Dyatlov Geçidi Vakası‘; 9 deneyimli dağcının Ural Dağları’nda 1959 yılının 2 Şubat gecesinde gizemli ölümlerini belirtmek için kullanılır. Bu esrarengiz olayın sırrı hala çözülememiştir. Onat Yılmaz yazdı.

Dyatlov Geçidi Vakası benim en merak ettiğim ve hala okurken bile içimin son derece ürperdiği bir olaydır. 9 dağcıya o gece ne olmuştur? Bu olayın sırrı hala çözülememiştir. Hala gizemini koruyor. Tutarlı bir açıklama yapılamaması bu olayın bir mit gibi kalmasına neden olmuştur.

Dyatlov Geçidi Vakasını anlatacağım bugün. Ve geç bile olsa beyaz perdeye uyarlanan Şeytan Geçidi filmini aktaracağım. Buyrun başlayalım.

Olay bundan 55 sene önce Ural Dağlarının uçsuz bucaksız eteklerinde Kholat Syakhl Dağı’nın doğusunda bulunan yerde geçmiştir. Kholat Syakhl, Mansi dilinde ‘Ölüm Dağı’ anlamına gelmektedir. Grubun lideri Igor Alekseievich Dyatlov‘un soyadını alan Dyatlov geçidinde gerçekleşmiştir. Uzmanlar ve araştırmacılar dağcıların açıklanamayan bir nedenden dolayı -30 derecede çadırlarını yırtarak yalın ayak çadırlarını terk ettiklerini saptamışlardır. Sonrasında bulunan cesetlerde iki kişinin kaburgasında diğer iki kişinin kafasında kırıklar olduğu tespit edilmiştir.

Politeknik ve Yudin Enstitüsü’nden 9 Rus öğrenci 28 Ocak 1959 günü Ural Dağları’nda 2 hafta sürecek geziye başladılar. Gruptaki öğrencilerin isimleri;

 1. Igor Aleksieviç Dyatlov
 2. Rüstem Vladimiroviç Slobodin
 3. Alexander Sergeiviç Kolevatov
 4. Zinaida Alekseevna Kolmogorova
 5. Yuri Yemifoviç Yudin
 6. Lyudmila Alexandrovna Dubinina
 7. Yuri Alexieviç Doroşenko
 8. Nicolai Vladimiroviç Thibeaux Brignolles
 9. Semyon Alexandroviç Zolotarev
 10. Yuri Alexeieviç Krovişenko

Grubun lideri Igor Dyatlov

Yolculuğa başlamadan

Rahatsızlığı yüzünden yolculuğa son anda katılamayan Yuri Yudun ölen dokuz dağcı arkadaşı hakkında şöyle der: ‘’Eğer bana Tanrı’ya bir soru sorma hakkı verilseydi, o gece arkadaşlarıma ne olduğunu sorardım’.

9 dağcı 25 ocakta trenle Ivdel’e vardılar. Buradan Vizhai’ye giden bir otobüsle yola devam ettiler. Ayağı burkulan ve hastalanan Yuri Yudun yolculuğa son verdi ve Vizhai’den geri döndü. 27 Ocak grubun görüldüğü son tarih olmuştur. Grup 2 Şubat günü Oterten bölgesini geçerek Holat Syhal Tepesi’ne vardı. Uzmanların sonradan incelediği fotoğraflara göre grup saat 5’te çadırlarını kurmuş ve kamp yerini oluşturmuşlardı.

Grubun bu bölgeyi neden tercih ettikleri ise belli değil. Çünkü ekip eğer çadır kurdukları yerin 1.5 kilometre ilerisinde ormanlık bölgeye kamp kurmuş olsalardı ağır hava şartlarından kendilerini de korumuş olacaklardı. Böyle bir yeri seçmelerinde ki sebep grubun bir şeyden endişelenmesi olarak tahmin ediliyor.

Plan dahilinde grubun 12 Şubat’ta geri dönmesi gerekiyordu.Geldikleri yön olan Vizhai’ye gelip oradan spor kulubüne haber vermeleri gerekiyordu. Ama grubun lideri Igor Dyatlov hastalanarak geri dönen Yuri’ye gecikme olabilir demişti. Birkaç gün için gruptan kimse endişelenmedi. Birkaç gün geçtikten sonra gruptan haber alınamayınca gönüllüler, polisler ve ordudan helikopterler arama kurtarma çalışmalarına başladılar.

Arama ekipleri sonunda 26 Şubat günü olay yerine vardılar. Ekip başkanı Mikhail Sharavin çektiği telgrafta şöyle demiştir: ‘’Yarıya kadar yırtılmış ve içi kar ile dolmuş çadıra vardık. İçi boştu fakat grup ayakkabılarını bile çadırda bırakarak burayı terk etmişti’.

Yapılan incelemede çadırın içeriden yırtıldığı tespit edildi. Etrafında ise karın altında kalmış olan 7-8 kişiye ait ayak izleri bulundu. Ayak izleri incelendiğinde ise ayakkabı ve çorap giyildiğine ait hiçbir iz bulunamadı. Ayak izleri, yalın ayaklı birine aitti.

Dedektiflere göre ayak izleri bu gruptaki kişilere aitti. Yani yabancı ayak izi yoktu. Ama gençleri geceleyin o dondurucu soğukta yalın ayak ve daha sonra hiç kullanılmayacak çadırı içeriden yırtarak kaçıracak olay yahut kuvvet neydi?

Gençler ne görmüştü?

Arama kurtarma ekip başkanı Sharavin ayak izlerinin dağın eteğindeki ormana gittiğini ve 500 metre sonra aniden yok olduğunu gördü. Sharavin ilk iki cesedi ormanın sınırında bir ağacın altında buldu.

Cesetler Yuri Doroşenko ve Georgy Krinovisşenko’ya aitti. Yanlarında kömürlenmiş ağaç parçaları vardı. Çamın dalları yakılarak kömürlenmiş ve dalları ağacın 5 metre kadar üstünden koparılmıştı. Ve her ikisinin de ayakları çıplaktı. Her ikisi de ağacın tepesine çıkıp etrafa ve bir şeylere bakmışlardı.

Sonrasında üç ceset daha bulundu: grubun lideri Dyavlov, Zina Kolmogorova ve 23 yaşındaki Rüstem Slobodin. Cesetler ağaç ve kamp arasındaki sahada 150 metre ara ile bulundu. Cesetler arasındaki mesafeden anlaşıldığı kadarıyla kampa dönerken öldükleri kanaatine varıldı. Daha sonra otopsi yapıldı fakat kesin sonuca ulaşamadılar.

Slobodi’nin kafasında kırık tespit edildi. Ancak bu kırığın ölümcül olmadığı kanaatine vardılar. Adli tıp uzmanlarının otopsi raporunda beş gencin ölüm sebebinin hipotermi olduğu açıklandı. Yani soğuk etkisi ile donarak ölmüşlerdi. Araştırmalar 2 ay boyunca devam etti. Ekipler ağaçlıklı alandan 75 metre uzaklıkta kalan bölgede 4 kişinin cesedini daha buldular.

Ludmila Dubinina, Alexander Zolataryov, Nicholas Brignollel, Alexander Kolevatov’un cesetlerine ulaşılmıştı. Bulunan cesetler travmatik şekilde ölmüşlerdi. Brignollel’in kafatası kırılmış, Dubinina ve Zolataryov’un ise kaburgaları kırık halde bulunmuştu. Dubinina’nın ise dili yerinden sökülmüştü.

Bulgulara göre cesetlerin dışında tahribat, yara izleri, çarpma gibi bulgulara rastlanmadı. Olay daha da esrarengiz olmaya başlamıştı. Bulunan son dört ceset daha kötü giyimliydi. Giysiler üzerinde yapılan araştırmada çıkan sonuç ise oldukça şaşkınlık vericiydi: giysilerde yüksek radyasyona rastlanmıştı.

Ve olaydan birkaç ay sonra Rus yetkililer somut bir delil ve itham edecekleri bir şey bulamayınca, olayın çözümsüz kaldığını açıkladılar.

Diğer bulgular;
 1. Olay gecesi grubun çektiği fotoğrafta garip turuncu küreler tespit edilmişti.
 2. Olay yerinde garip bir metal parçası bulundu. Arama ekipleri tarafından bu onaylandı.
 3. Yury Kuntseviç adındaki araştırmacı cesetlerin üzerinde kahverengi bronzlaşmış lekeler olduğunu söyledi.
 4. Yury Krinovişenko’nun burnu yoktu.
 5. Olay yerinde grup dışında başka bir ayak izine rastlanmadı. Bu bulgu ise başka kişiler tarafından ve Masi yerlileri tarafından öldürülme iddiasını ortadan kaldırmıştı.
 6. Grubun son kamp yeri Baykanor uzay üssü ile Novaya Zemlya arasında kuruluydu. Sovyet Rusyası’nın nükleer araştırmalar yaptığı yer arasında kalıyordu.
 7. Rüstem Slobodin’in ise dudaklarının ve sol yüz kısmının şiş olduğu tespit edildi. Vücudun bazı yerlerinde darp izi vardı. Slobodin bulunduğunda elleri midesini tutuyordu. Bu pozisyona bakarak uzmanlar Slobodin’in bir şey ile mücadele ettiği kanaatine varmışlardı. Dışarıda ise yabancı ayak izi olmaması bu iddiayı çürüten cinstendi.
 8. Gruptan 4 kişide kamera olduğuna inanılıyordu. Fakat Dyatlov’un kamerası hariç diğer üç kişinin kamerasının içerisinde ne olduğu açıklanmıyor. Bir diğer iddiaya göre Yuri Doroşenko’nun bir günlüğü vardı. Ve bu günlük çadırda bulundu. Felaketin tam olarak neden olduğunun günlükte yazdığı söyleniyordu.

Hala Bulunamadı

Bu 9 gencin nasıl ve neden öldüğü hala bulunamamıştır. 55 sene içerisinde onlarca iddia ortaya atıldı. Hiçbir şekilde kesin ve somut bir şekilde cevap verilemedi. Olay hala gizemini koruyor.

Bir doğa olayı çığ düşmesi ve kuvvetli bir fırtına olması iddiasında ise cesetler kolay bir şekilde bulunamazdı. O rakımda ve öyle bir yerdeki çığ düşmesinde cesetlerin bulunması ayları bulurdu. Çığ düşmesi olsa çadır karlar altında bulunurdu.

En kuvvetli ihtimal; olayın sebebi rüzgarın yaptığı türbülans. Bilim adamlarının yaptığı bu açıklama en inandırıcı açıklamalardan birisi. Infrasound yani türbülansın yaptığı ses. Bu ses ile düzgün düşünememe, baş ağrısı ve ileri derecede huzursuzluk yapıyor. Dağcılar bu sesten kaçmak için çadırlardan çıktılar, yönlerini kaybettiler ve o panikle saçmaladılar.

Dağcıların uzaylı bir cisim ve varlıklar gördüğü iddaa edilmiştir. Son çektikleri fotoğraf ise budur;

dyatlov geçidi vakası son fotoğraf
Dyatlov Geçidi Vakası – Dağcıların çektiği son fotoğraf

Özetlersek: 9 dağcının ölümü hala açıklanamamıştır. Anormal radyasyon, UFO’lar, gizli deneyler, hayaletler, askeri deneyler, Mansi yerlileri gibi çeşitli iddaalar var. Ama asla ve asla dağcıların başına ne geldiğini tamamen bilemeyeceğiz.

Beyazperde

Beyazperde kısmına geçelim. Aslında iyi bir oyuncu kadrosu ile daha kaliteli filmler çekilebilirdi. Filmimiz ile ilgili sadece bilgi vereceğim.

Devil's Pass
Devil’s Pass – Şeytan Geçidi

Yapım :2013-ABD-Rusya-İngiltere

Vizyon Tarihi :6 Eylül 2013

Tür :Gizem, Gerilim

Süre :100 Dakika

Yönetmen :Renny Harlin

Oyuncular :Gemma Atkinson, Matt Stokoe, Holly Goss, Richard Reid

IMDb: 5,7

Dyatlov Geçidi Vakası konulu bu film aslında el kamerası ile çekilmiştir. Belki bu yüzden biraz eleştiri yağmuruna tutabilirsiniz. Filmde olaya başlama epey sürüyor. Film kesinlikle çok güzel. Gökyüzünde turuncu ışık görülmesi, vücuttaki radyasyon bulunması ve çadırın içinden yırtılarak çıkılması gibi olaylar birebir işlenmiş ve çok gerçekçi olmuştur. Şimdiden iyi seyirler.

Digiqole ad

Onat Yılmaz

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: