Araç çubuğuna atla
 3 Boyutlu Yazıcılar ve Yaratıcı Yıkım

3 Boyutlu Yazıcılar ve Yaratıcı Yıkım

Digiqole ad

3 boyutlu yazıcılar, gelecekte yapay zekâ kadar etkili bir yıkımın aktörü olacak. Bazılarımız yapay zekânın getireceği işsizlik dalgasından korkarken 3 boyutlu yazıcılar hakkında pek bir endişeye sahip değil. Halbuki 3 boyutlu yazılar etkilerini sektörel de gösterecek. Sadece çalışanlar değil, işletmeler de bu dalgadan nasibini alacak.

Birçok örneğini şimdiden görüyoruz. Bu dönüşüm şu an için pek yıkıcı görünmese de işletmeler önlemlerini almalı ve yatırımlarını yapmalıdır. İnşaat sektörü buna belki de en az hazırlıklı olan sektör. 3 boyutlu yazıcılar ile yapılan yapılar şimdiden rağbet görüyor ve maliyet olarak geleneksel yönteme nazaran daha az maliyetli. Üstelik bir fırsat eşitliği sağlamak konusunda da oldukça umut vaat ediyor.


Fast food sektöründe ise benzer bir durum mevcut. İsveç’te bunun bir örneğini görmek mümkün. Forsman & Bodenfors ve İsveç Tarım Bilimleri Üniversitesi’ndeki bilim insanları geleceğin yemeklerini 3 boyutlu yazıcılar ile üretmeyi hedefliyor. Üstelik 1 kg etin ardında bıraktığı 15.000 litrelik su ayak izini de azaltacak bir uygulama.

3 boyutlu yazıcılar ve fast food

3 boyutlu yazıların bizim yüzümde tebessümler uyandırdığı bir diğer mecra da sakatlanan hayvanlar için üretilen protez baskılar.  Bu baskılar sayesinde uzuvlarını kaybeden dostlarımız, hayata tekrar dönebiliyor.


3 boyutlu yazılar, baskılayabilme yetenekleri sayesinde otomotiv sektörüne de giriş yapmakta geç kalmadı. Birçok dünya devi otomotiv firması araçlarda hafifliği ve parça üretimindeki maliyeti düşürmek için bu baskılardan yararlanıyor. Ayrı çeşitli özelleştirmeleri de mümkün kılıyor.

Sağlık sektörü de bu yaratıcı yıkımdan nasibini alacak, organ nakli için maliyetler düşeceği gibi nakil bekleme süresi de azalacak. Üretilecek her bir doku ya da organ sayesinde hastalar kendilerine uygun olana daha kısa sürede ulaşabilecek.

Örneklerde de gördüğümüz gibi 3 boyutlu yazıcılar hayatımıza derinlemesine giriyor. Yazıcılar, özellikle yapay zekâ ile yapacağı iş birliği ile dönüşümü oldukça yıkıcı kılabilir. İşletmeler, hükümetler, topluluklar ya da üniversiteler bu konuda nasıl çalışacağını bulmalı ve en önemlisi de bu yıkımın mağdurları mı kazananları mı olduklarını belirlemeliler.


Konu ile ilgili kaynaklar, metinlerin içerisinde bulunan bağlantılarda verilmiştir.

Digiqole ad

Emre Kurtkan

http://kerliferli.blogspot.com/

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme, TR bölümü mezunuyum. Üniversite hayatım boyunca birçok gönüllü ve profesyonel iş deneyimlerim oldu. Bunlardan bazıları; futbolkaravani.com ve blog.decathlon.com.tr. Burada çeşitli yazılar yazdım. Şu anda ise kendi imkanlarımla oluşturduğum Sosyal Enstitü'yü geliştirmek için çalışıyor ve İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Perakendecilik ve Marka Yönetimi Tezli Yüksek Lisans öğrencisi olarak eğitim hayatıma devam ediyorum.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: