Araç çubuğuna atla
 İsrail'de Arkeolojik Kazı: 9 bin Yıllık Mega Şehir Keşfediliyor

Motza Antik Kenti

İsrail'de Arkeolojik Kazı: 9 bin Yıllık Mega Şehir Keşfediliyor

Digiqole ad

İsrail’de yapılan bir arkeolojik kazı sayesinde Orta Doğu’da muazzam bir yapı keşfedildi.

Dokuz bin yıl önce -Ortadoğu’da ilk mütevazi tarım köylerinin çıkmasından birkaç bin yıl sonra- Motza, zamanın ötesinde bir şehir, bir kentsel yaşam öncüsü oldu. Binlerce evi barındıran, yaklaşık 80 dönümlük arazi, gününün diğer yerleşim yerlerinden 10 ila 100 kat daha büyük.

Kazıya önderlik eden Hamoudi Khalaily, günümüzde bozkır ve zeytinlik arasında kalan şehir için “Olağanüstü” diyor.

Geçtiğimiz temmuz ayında, 16 aylık kazı çalışmaları sonucunda, İsrail Antik Eserler Kurumu (IAA), ekibi Motza’yı tüm ihtişamıyla açıkladı. Kasaba, yollar ve sokaklarla bağlantılı kamu salonları ve özel evlerin olduğu bir merkezdeydi. El işi takılar, Kızıldeniz kabukları ve Anadolu volkanik camı gibi bol eserler de dahil olmak üzere birçok sanat ve ticarete dair kanıtlar her yerde vardı.

Motza kemik kalıntıları
Motza kemik kalıntıları

IAA arkeolojik araştırma başkanı Omry Barzilai, “Tüm bu lüks, tüm bu organize sokak sistemleriyle büyük bir kasaba elde edersiniz.” diyor

Ayrıca yerleşim yerlerinde, diğer yerleşim yerlerinde olduğu gibi, evlerin altında binlerce insanın gömülü olduğu bulundu.

Kasabanın ölçeği ekip üyelerini bile şaşırttı. Araştırmacılar 20. yüzyılda ortaya çıkan, dönemin ayırt edici özelliklerinden kaynaklı, ilkel çiftçilerin olduğunu biliyordu. Ancak onlar daha fazlasını beklemiyorlardı: Neolitik Çağ’ın bu bölümünde çoğunlukla buraların terk edildiklerini düşünüyorlardı.

2015’teki ön kazılarda yaklaşık 9000 yıllık binaların yüzeyin sadece birkaç metre altında olduğu doğrulanmıştı. Ancak Khalaily, 2018’in sonunda, sekiz ay tam ölçekli kazılarla, “Orta Doğu”daki en büyük şehirlerden biriyle uğraştığımız netleşti.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Çalışmalar sürecek

Arkeologlar genellikle gelecekti araştırmalara kalıntı bırakmak için kalıntıların bir bölümünü kazarlar. Ancak Motza, çok ilginç olduğu için arkeologlar hepsini kazmaya çalıştı ve ortaya Neolitik dönemin New York’u olarak betimledikleri bir yapıyla karşılaştılar.

Bulguların analizi yıllarca devam edecek. Mega şehrin bu kadar büyümesine ve yok olmasına neden olan sebepler de araştırılacak ve açıklanacak. Barzilai şimdilik, nüfusun artmasıyla kaynaklanan bir yok oluş ve sosyal bir sınıfın varlığını öne sürüyor.

İsrail’deki bu arkeolojik kazı insanlığa ışık tutabilecek bir yapı gibi duruyor. Fakat Göbeklitepe’de olduğu gibi uzun bir çalışma gerektirecektir.


Kaynak: Discover Magazine

Digiqole ad

Emre Kurtkan

http://kerliferli.blogspot.com/

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme, TR bölümü mezunuyum. Üniversite hayatım boyunca birçok gönüllü ve profesyonel iş deneyimlerim oldu. Bunlardan bazıları; futbolkaravani.com ve blog.decathlon.com.tr. Burada çeşitli yazılar yazdım. Şu anda ise kendi imkanlarımla oluşturduğum Sosyal Enstitü'yü geliştirmek için çalışıyor ve İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Perakendecilik ve Marka Yönetimi Tezli Yüksek Lisans öğrencisi olarak eğitim hayatıma devam ediyorum.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: