Araç çubuğuna atla
 Facebook Google'a Rakip Getiriyor

Facebook ve Google arasındaki anlaşma çok farklı rekabet alanları oluşturabilir.

Facebook Google'a Rakip Getiriyor

Digiqole ad

Facebook, Oculus gibi donanımlarının ve artılmış gerçeklik gözlüklerini Google’ın insafına bırakmak istemiyor. Facebook bunu Android işletim sistemine güvenmediği için gerçekleştireceğini belirtiyor.

Hatta bu konuda Facebook bir adım atarak sıfırdan bir işletim sistemi oluşturması için bir çalışanını görevlendirdi.

Facebook Donanım Başkan Yardımcısı Andrew Bosworth “Gelecek nesiller için bize yer olduğundan emin olmak istiyoruz. Dolayısıyla emin olmak için piyasaya veya rakiplere güvenebileceğimizi düşünmüyoruz. Bu yüzden bunu kendimiz yapacağız.” diyor.

Bu sayede Facebook kendi işletim sistemine geçerek sosyal etkileşimi cihazlarına daha etkili bir şekilde yerleştirme özgürlüğüne sahip olabilir. Ayrıca Google ile anlaşmazlıkları olan Facebook bunları da çözmeyi hedefliyor.

Yorum

Google, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de Rekabet Kurulu ile biri dizi anlaşmazlıklarla gündeme gelmişti. Ayrıca ABD ve Huawei ile arasında yaşanan bir dizi olay da Google’ın Çinli şirkete karşı tedbirler almasını gerektirmişti.

Bu denli sıkıntılarla baş başa kalan Google ve Google’a karşı tedbirler alan bunca firma günümüz teknolojisini çok farklı yerlere taşıyabilir ve Google’ın gelirlerine sekte vurabilir. Dolayısıyla Google, politik oyunlardan ve tekelcilikten mümkün olduğunca kaçınmalı ve global bir firma olmanın verdiği statüyle daha yapıcı ve orta yolcu olmalıdır. Zira aynı hizmetleri veren, hatta daha kapsamlı ve ucuz hizmetler üreten birçok firma Google’a rakip olacak ürün ve hizmetlerle geliyor. Gelecek ne getirir bilinmez ama birçok ürün ve hizmette çıkan bu tür rekabette kazançlı çıkan sanırım kullanıcılar olacak.

Digiqole ad

Emre Kurtkan

http://kerliferli.blogspot.com/

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme, TR bölümü mezunuyum. Üniversite hayatım boyunca birçok gönüllü ve profesyonel iş deneyimlerim oldu. Bunlardan bazıları; futbolkaravani.com ve blog.decathlon.com.tr. Burada çeşitli yazılar yazdım. Şu anda ise kendi imkanlarımla oluşturduğum Sosyal Enstitü'yü geliştirmek için çalışıyor ve İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Perakendecilik ve Marka Yönetimi Tezli Yüksek Lisans öğrencisi olarak eğitim hayatıma devam ediyorum.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: