Araç çubuğuna atla
 21. Yüzyılın En Kötü Teknoloji Fikirleri

21. Yüzyılın En kötü teknolojileri

21. Yüzyılın En Kötü Teknoloji Fikirleri

Digiqole ad

21. yüzyılın ikinci on yılını tamamlamak üzereyiz. Birçok teknoloji devrimine, teknolojinin yıkıcı gücüne şahit olduğumuz bu yüzyılda bir o kadar da başarısız teknolojik girişimler oldu. Başarısız diyorum çünkü bazı teknolojiler bazı dönemlere hitap etmeyebilir. Dolayısıyla günümüz için başarısız ya da kötü teknolojileri çöpe atmak, gelecekte belki de bacağımıza sıkmak hatta kafamıza sıkmak anlamına gelebilir.

MIT Technology Review editörleri geçtiğimiz son iki on yılın en kötü teknolojilerini derlemiş. Hazır 2010’ları kapatıyorken bu teknoloji fikirlerini sizler için derleyelim istedik.

Segway

Segway’ın mucidi Dean Kamen aracın kent içi ulaşımı dönüştürecek bir araç olarak tasarlandığını söyledi. Fakat birçok kullanıcı bunun birer “aptalca gösteren scooter” olduğunu düşünüyordu.

Hoverboard

İlk çıktığı zamanlarda oldukça tutan Hoverboardların bataryalarının patlamaya başlamasıyla insanlar uzaklaşmaya başladı ve daha güvenli olduğunu düşündükleri motorlu scooterlara ilgi göstermeye başladı.

Google Glass

Kullananları elitist gösteren ve itici bir profil yaratan bu gözlükler, diğer iki ürün gibi tutmayınca başarısız oldu. Fakat yanlış dönemde çıkan bu ürün yavaş yavaş ilgi duymaya başlıyor. (Dönemine geliyor diyebilir miyiz?)

Elektronik Oy

Bazı teknolojiler gayet iyi niyetlidir ancak gerçek bir problem çözücü olmaktan uzaktırlar. Çoğunlukla da yeni bir problem yaratmak için birebirdir. Elektronik oylama ise ABD’de seçimlerin daha da kolay sabote edilmesine sebebiyet verdi. Üstelik hacklenme tehlikesi de mevcut.

Her Çocuğa Bir Laptop Projesi

Eğitimde eşitsizliği ortadan kaldırmak ve teknolojiye daha yatkın bir nesil yetiştirmek için geliştirilen bu proje aslında sosyal ve politik bir sorunu teknoloji vasıtasıyla çözmeye çalıştığı için çok da başarılı olamadı.

CRISPR Bebekler

Yediklerimiz yetmedi bir de çocuklarımız kaldı dedirten bir proje aslında bu. Biraz da çılgınca. Amaç ise birçok hastalığı tedavi edip, genetiği değiştirilmiş bebeklerle sağlıklı nesiller yetiştirmek. Fakat etik konusu ve güvenli olup olmadığı bilinmiyor.

Veri Hırsızlığı

Birçok spekülasyonun önümüze düştüğü ve ne yazık ki çoğunun da doğru olduğunu gördüğümüz bir konu. Özellikle ABD’deki seçimlerde kullanılan veriler gibi. Kullanıcılardan alınan verilerin izinsiz işlenip satılması kişisel hak ve özgürlüklere dolayısıyla demokrasiye büyük bir darbe vurdu. Yeterli düzenlemelerin olmaması ise işin kötüye gitmesine yol açtı.

Kripto Paralar

Detaylı bir düzenleme ve denetleme kurumunun bulunması ve çok kolay manipüle edilmesi blok zinciri teknolojisi için ciddi iki kutup oluşturdu. Şu an için birkaç spekülatörün zenginleştirilmesi için kurulan bir sistemmiş gibi algılandığından çok potansiyelli bir teknoloji olsa da MIT Technology editörleri tarafından kötü teknoloji listesinde yer aldı.

Elektronik Sigaralar

“Su buharı çekiyorsunuz ama” diye savunma argümanları oluşturup masummuş gibi lanse ettiğimiz bu teknoloji aslında yasal düzenlemelerdeki boşluktan beslendi. Fakat bir nesili nikotin bağımlısı yapmaktan öteye de geçemedi.

Plastik Kahve Kapsülleri

Geri dönüştürülmesi bakımından oldukça zahmetli olan bu plastik kapsüller aslında çevreyi kirletmekten öteye geçemiyor. Yalnızca yarım dakika kazamamızı sağlayan bu teknoloji için çevreye bu kadar zarar vermemiz sizce ne kadar doğru?

Bir de selfie çubukları mevcut, ama o konuya değinmek dahi istemiyoruz.


Kaynak: MIT Technology Review

Digiqole ad

Emre Kurtkan

http://kerliferli.blogspot.com/

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme, TR bölümü mezunuyum. Üniversite hayatım boyunca birçok gönüllü ve profesyonel iş deneyimlerim oldu. Bunlardan bazıları; futbolkaravani.com ve blog.decathlon.com.tr. Burada çeşitli yazılar yazdım. Şu anda ise kendi imkanlarımla oluşturduğum Sosyal Enstitü'yü geliştirmek için çalışıyor ve İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Perakendecilik ve Marka Yönetimi Tezli Yüksek Lisans öğrencisi olarak eğitim hayatıma devam ediyorum.

İlginizi Çekebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: